eReport.sk
Protesty v Iráne
Provládni demonštranti sa zúčastňujú na protestnom zhromaždení odsudzujúcom nedávne protivládne protesty v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú zadržala mravnostná polícia v Teheráne v nedeľu 25. septembra 2022. Foto: tasr/ap

Amnesty International: V Iráne mučili deti aj mladistvých zadržaných počas protestov

Iránske bezpečnostné zložky v rámci zásahov voči protivládnym demonštrantom vystavovali mučeniu aj deti a mladistvých. Vyplýva z najnovšej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI), ktorú zverejnili vo štvrtok. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Zadržaných demonštrantov podľa AI počas šesť mesiacov trvajúcich protestov často vystavovali bitke, bičovaniu, elektrickým šokom, znásilňovaniu a ďalším formám sexuálneho násilia zo strany príslušníkov tajných a bezpečnostných služieb.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko vykonalo úspešné skúšobné odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely v lokalite na juhu
  2. Biden sa nedožije?
  3. Trump sa postaví pred súd
  4. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v pondelok vyjadril ľútosť nad tým, že rovnosť medzi ženami a mužmi vo svete je čoraz vzdialenejším cieľom

Zneužívanie moci

Amnesty International zdôraznila, že iránske úrady voči mladým ľuďom v krajine používajú násilie, aby im zamedzili v protestoch. Tie vypukli vlani v septembri po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej. Zomrela po zadržaní iránskou mravnostnou políciou v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania.

„Je ohavné, že verejní činitelia takto zneužívajú svoju moc voči zraniteľným a vystrašeným deťom, spôsobujúc silnú bolesť a úzkosť im a ich rodinám a zanechávajúc na nich vážne fyzické a duševné jazvy,“ uviedol expert AI Dieter Karg. Na celoštátnych protestoch sa zúčastňovali najmä mladí ľudia, ktorí demonštrovali voči represiám úradov a vládnucemu islamskému režimu.

Vyhrážky kvôli sťažnostiam

V správe organizácia opisuje násilie voči deťom a mladistvým po zatknutí s tým, že sa bitky nezriedka začínali už krátko po zadržaní, ešte vo väzenských dodávkach. Vo väzbe následne maloletých vystavovali mučeniu elektrošokmi v oblasti genitálií. Nasilu im mali podávať neznáme tabletky a vyhrážať sa im.

Predtým, než deti prepustili, im pohrozili, že ak sa budú sťažovať na zlé zaobchádzanie, zatknú aj ich rodinných príslušníkov a príbuzných.

Niektoré deti nemali viac než 12 rokov, uvádza Amnesty. DPA pripomína, že správa tejto organizácie je založená na výpovediach desiatok zadržiavaných osôb a ich príbuzných.

Nepotrvrdené prepustenia

Amnesty International odhaduje, že počas demonštrácií zatkli tisícky detí. Iránske súdnictvo len pred niekoľkými dňami uviedlo, že za uplynulých niekoľko mesiacov bolo zatknutých najmenej 22-tisíc demonštrantov. Väčšina z nich už vraj prepustili, neexistujú však o tom žiadne oficiálne záznamy.

Organizácia vyzvala na prepustenie všetkých zadržiavaných maloletých osôb. Apelovala tiež na medzinárodné spoločenstvo, aby iránskych predstaviteľov bralo na zodpovednosť za uvedené násilné praktiky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amnesty International: V Iráne mučili deti aj mladistvých zadržaných počas protestov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti