eReport.sk
V Gruzínsku to vrie
V Gruzínsku v piatok pristálo prvé ruské dopravné lietadlo od roku 2019. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň obnovil leteckú dopravu medzi týmito dvomi krajinami. Na snímke gruzínski opoziční aktivisti sa v piatok 19. mája 2023 zúčastňujú protestu proti obnoveniu leteckých spojení s Ruskom na medzinárodnom letisku pri Tbilisi v Gruzínsku. Foto: TASR/AP

Protesty v Gruzínsku kvôli Rusom. Prezidentka dostala zákaz lietať. Aktivisti skončili vo väzbe

V Gruzínsku to vrie. Gruzínska letecká spoločnosť Georgian Airways neumožní prezidentke Salome Zurabišviliovej nastúpiť do svojich lietadiel, kým sa hlava štátu „neospravedlní gruzínskemu ľudu“. Oznámil to riaditeľ spoločnosti Tamaz Gaiašvili.

Podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) ide o reakciu na bojkot národného dopravcu, ktorý Zurabišviliová vyhlásila v sobotu po tom, ako spoločnosť Georgian Airways vypravila svoj prvý priamy let do Moskvy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Majú problém s vládou?
  2. Zuzana Čaputová (vľavo) a moldavská prezidentka Maia Sanduová počas stretnutia 30. marca 2022 v Kišiňove.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  4. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor

Ruská letecká spoločnosť Red Wings začne do Gruzínska lietať v júni, uviedla RFE/RL s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru TASS.

Protest proti obnoveniu leteckého spojenia

Zurabišviliovej vyhlásenie zaznelo v čase pokračujúcich demonštrácií zvolaných opozíciou na protest proti obnoveniu leteckého spojenia s Ruskom.

Jedno z nich sa konalo aj v sobotu večer v centre Tbilisi. Jeho účastníci žiadali zrušenie letov do Ruska a prepustenie všetkých zadržaných počas protestnej akcie pred hotelom v Kachetii. Tam
boli – podľa viacerých zdrojov – ubytovaní príbuzní ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorí údajne prišli do Gruzínska ako hostia na svadbu.

Gruzínske orgány tieto požiadavky opozície nesplnili, po čom demonštranti vyhlásili protest s otvoreným koncom.

Putin zrušil víza pre gruzínskych občanov

V dôsledky zatýkania počas protestov sú teraz vo vyšetrovacej väzbe desiatky opozičných demonštrantov. Hrozí im buď vysoká pokuta alebo stíhanie v rámci správneho konania, informovala RFE/RL.

Pripomenula súčasne, že ruský prezident Vladimir Putin začiatkom mája podpísal výnos, ktorým od 15. mája zrušil vízový režim pre gruzínskych občanov. Ďalším výnosom zrušil zákaz letov ruských leteckých spoločností a predaja zájazdov do Gruzínska, ktorý platil od roku 2019.

Zurabišviliová označila toto rozhodnutie ruských orgánov za provokáciu a za krok neprijateľný v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Gruzínska vláda a vládnuca strana Gruzínsky sen obhajujú obnovenie letov do Ruska, zatiaľ čo gruzínska opozícia viní vládu z proruských postojov.

Prvé lietadlo ruskej leteckej spoločnosti Azimut pristálo na medzinárodnom letisku v Tbilisi v piatok 19. mája. Bol to prvý let z Moskvy do Tbilisi za posledné štyri roky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protesty v Gruzínsku kvôli Rusom. Prezidentka dostala zákaz lietať. Aktivisti skončili vo väzbe

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php