eReport.sk
Chovateľ noriek ukazuje norku na svojej farme v dánskom meste Gjoel. Foto: tasr/ap

V Dánsku koronovírus nebezpečne mutuje! Zlikvidujú všetky norky

Dánsko, najväčší producent kožušín z noriek, v stredu oznámilo likvidáciu všetkých týchto zvierat, pretože na farmách bola zistená zmutovaná verzia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá sa rozšírila aj medzi ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Táto mutácia „by mohla predstavovať riziko, že budúce (koronavírusové) vakcíny nebudú fungovať tak, ako by mali,“ uviedla dánska premiérka Mette Frederiksenová na tlačovej konferencii a s tým, že „je potrebné utratiť všetky norky“.

S likvidáciou chovov začnú čo najskôr

Podľa zistení vedcov zmutovaný vírus objavený v norkách „nestimuluje tvorbu protilátok tak dobre, ako pôvodný vírus. Protilátky majú síce účinok, ale nie očakávaný,“ vysvetlil epidemiológ Kare Molbak, šéf dánskeho centra pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb (SSI). Dodal, že „pokračovanie v chove noriek by znamenalo riziko pre verejné zdravie v Dánsku aj v zahraničí“.

Dánska polícia odhadla, že zlikvidovať bude treba 15 až 17 miliónov noriek chovaných na 1 080 farmách. Dánsky policajný šéf Thorkild Fogde uviedol, že s likvidáciou chovov začnú čo najskôr. Pripustil, že to bude „veľmi veľká operácia“.

V krajine prudko narastá počet infikovaných

Toto škandinávske kráľovstvo od júna eviduje výskyt koronavírusu nového typu na mnohých farmách s norkami, hlavne na severe regiónu Jutland a na západe krajiny. V tejto oblasti bolo zistených aj 12 prípadov prenosu mutovaného vírusu na človeka. Napriek tomu, že regióny s výskytom zmutovaného koronavírusu sú geograficky ohraničené, zlikvidované budú všetky norky chované v Dánsku.

V porovnaní s bilanciou pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 v iných európskych krajinách zaznamenalo Dánsko od začiatku epidémie iba 768 úmrtí. Táto krajina však čelí prudkému nárastu počtu infikovaných a od konca októbra opäť sprísnila reštriktívne opatrenia.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Dánsku koronovírus nebezpečne mutuje! Zlikvidujú všetky norky

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti