eReport.sk
Chorvátski vojaci zasahujú po zemetrasení 29. 12. 2020 v meste Petrinja. Foto: tasr/ap

V Chorvátsku sa opäť triasla zem: Hlásia poškodenie viacerých budov!

K novému zemetraseniu došlo okolo 18.00 h, vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS, podľa ktorých bolo epicentrum neďaleko mesta Petrinja, ťažko poškodeného ničivými otrasmi z minulého utorka.

Zemetrasenie s magnitúdou 4,9 zasiahlo v stredu večer oblasť Chorvátska, ktorá sa spamätáva zo silných otrasov zeme z minulého týždňa. Ľudia v panike znova vybiehali do ulíc a úrady už hlásili poškodenie viacerých budov. Správy o zranenia sa zatiaľ neobjavili, informovali agentúry AFP a Hina.

Zo striech padali škridly

Chorvátsky seizmologický ústav stanovil magnitúdu na 5,0. Zemetrasenie bolo cítiť v strednom Chorvátsku vrátane 50 kilometrov vzdialeného hlavného mesta Záhreb. “Ľudia znova utekali do ulíc,” povedal starosta mesta Glina Stjepan Kostanjevič pre regionálnu televíziu N1. “Zo striech padali škridly… Dúfam, že nebudú obete,” dodal. Oblasť miest Petrinja, Sisak a Glina zasiahlo 29. decembra zemetrasenie s magnitúdou 6,4, pri ktorom zahynulo sedem ľudí. Oblasť postihovali otrasy zeme už od dňa predtým, pričom k dotrasom dochádzalo aj v ďalšom priebehu týždňa.

Prvotnú pomoc už takmer vyčerpali

Regionálne úrady v stredu, pred novým zemetrasením, oznámili, že škody boli dosiaľ hlásené na vyše 22.000 budovách v Sisacko-moslavinskej župe. Úplne bolo zničených 20 percent z 8743 budov, ktoré skontrolovala inšpekcia.

Priamo postihnutých zemetrasením bolo 116.000 ľudí a škody sa týkajú 66.000 obyvateľov. Škody hlásili na 3000 rodinných domoch, 750 obchodoch a vyše 800 firmách. Situácia je podľa župných úradov pod kontrolou, prvotnú pomoc však už takmer vyčerpali. Najväčší nedostatok hlásia v trvanlivých potravinách.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport