Vytúžená dovolenka pri mori sa môže zmeniť na hotovú nočnú moru. V Jadranskom mori sa totiž objavili nebezpečné medúzy zvané tanierovky svietivé. Tie spôsobujú rany, ktoré sa ťažko hoja. Najčastejšie sa objavujú v okolí chorvátskeho polostrova Istria.
Organizácia Eco Sea Association (SEA) upozorňuje turistov, že kontakt s tanierovkou je bolestivý a spôsobuje nepríjemné popáleniny. Na zasiahnutých miestach ľudského tela môžu aj po uzdravení ostať jazvy alebo odlišná pigmentácia, informuje o tom web 24ur.com.
Tanierovky je ľahké spoznať, majú modrofialový klobúk s ružovými tónmi v priemere maximálne desať centimetrov. Z klobúka vyrastajú štyri dlhé nariasené chápadlá a práve tie sú nebezpečné. Pri kontakte s nimi sa na koži objavia pľuzgiere, silnejšie popŕhlenie sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, slabosťou, bolesťou hlavy a vo výnimočných prípadoch aj stratou vedomia.
Čo robiť v prípade popŕhlenia?
Po kontakte s medúzou je nutné čo najrýchlejšie zabrániť šíreniu toxínu, ktorý sa dostal na telo. Môžete sa ho pokúsiť mechanicky zotrieť napríklad kreditnou kartou. V núdzi je možné postihnuté miesto potierať aj pieskom. Časti chápadiel sa dajú odstrániť iba pinzetou.
Postihnuté miesto opláchnite čo najteplejšou vodou, akú znesiete. Veľmi dobre funguje napríklad nahrievanie fénom. Podobnú funkciu má aj kyslý obklad, ideálny je ocot. Pomôže aj poliatie alkoholom.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V Chorvátsku sa objavili nebezpečné medúzy. Ich popŕhlenie môže spôsobiť až bezvedomie