tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
počasie, úpal, horúčavy, slnko, horúčavy
Ilustračná snímka: Foto: shutterstock.com

V Česku padali teplotné rekordy

Českí meteorológovia v utorok zaznamenali jeden z najhorúcejších dní tohto roku. Na staniciach,  ktoré merajú údaje aspoň 30 rokov, padlo 15 rekordov pre 19. júl,  uviedol Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), informuje spravodajská stanica ČT24.

V stredu bude ešte teplejšie a vo štvrtok sa horúčavy očakávajú najmä na východe republiky. Meteorológovia preto vydali  výstrahu až do štvrtkového večera. Pre zvýšené riziko požiarov niektoré kraje zakázali zakladanie ohňa v prírode.

Stanica Plzeň-Bolevec v utorok namerala presne 35 stupňov Celzia. V Tušimiciach má nové maximum hodnotu 34,5 stupňa, v Stříbře 34,1 stupňa a v Chebe 33,8 stupňa. V Kopistoch a Doksanoch namerali zhodne po 35,2 stupňa Celzia, čo bolo najviac v ČR.

Očakávané stredajšie maximá budú medzi 32 a 36 stupňami, v západnej polovici Čiech by mohlo byť až 38 stupňov, pričom mohli byť prekonané historické denné rekordy. V pražskom Klementíne, kde sa teplota meria od 18. storočia, namerali najviac 19. a 20. júla 2006.

Absolútny český teplotný rekord ale pravdepodobne odolá. Historicky najvyššiu teplotu v auguste 2012 namerali v stredočeských Dobrichoviciach. Bolo to 40,4 stupňa Celzia, teda ešte o dva stupne viac, než koľko sa v stredu očakáva na západe Čiech.

Podľa meteorológov sa pri vysokých teplotách musí dodržiavať pitný režim; hrozí dehydratácia a pri pobyte na slnku aj prehriatie. Okolo poludnia a popoludní je potrebné obmedziť telesnú záťaž. ČHMÚ tiež apeluje na motoristov, aby v zaparkovaných autách nenechávali deti alebo zvieratá.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Česku padali teplotné rekordy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku