eReport.sk
Foto: shutterstock

V Austrálii budú sledovať pohyb koál pomocou čítačiek tvárí


Griffithova univerzita získala grand na trénovanie kamier s umelou inteligenciou k rozpoznaniu koalích tvárí. Umiestnené budú na cestné prechody, ktoré sú vybudované špeciálne pre tieto vačkovce. Cieľom je zistiť, ako koaly tieto prechody používajú a následne navrhnúť ďalší postup v ochrane ich klesajúcej populácie.

V posledných dvoch dekádach skončilo v záchranných staniciach po zrážke s autom 356 koál. Zabrániť ich zraneniam alebo usmrteniu na cestách je tak jedným z dôležitých krokov v ochrane týchto vačkovcov. Austálčania preto pre koaly budujú prechody. Zároveň potrebujú lepšie porozumieť ich správanie, aby mu mohli prispôsobiť ďalší postup. Prvých dvadsať smart kamier bude nainštalovaných v okolí mesta Redland v štáte Queensland. Vedcov totiž zaujíma, koľko koál bude používať nadzemné prechody a koľko z nich zvolí trasu pod cestou.

Monitoring používaný predtým zaznamenával každé zviera, ktoré sa cez cestu vydalo. Či išlo o koalu, alebi úplne iné zviera, museli odborníci analyzovať prípad od prípadu. „S umelou inteligenciou, ktorá sa za posledných desať rokov vyvíjala veľmi rýchlo, je technológia dostatočne výkonná, aby pomocou natrénovanej analýzy videí rozpoznala nielen koaly ako také, ale aj konkrétne, ktoré koaly používajú ktoré prechody,“ popisuje vedúci projektu Jun Zhou. Vedci budú spolupracovať s niekoľkými ochranárskymi centrami a skupinami, ktoré im pomôžu umelú inteligenciu naučiť konkrétne pohyby a vzhľad ich chovancov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Austrálii budú sledovať pohyb koál pomocou čítačiek tvárí

KOMENTOVALI STE: