eReport.sk
Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Foto: TASR - Ondrej Hercegh

Bývalého námestníka SIS, odsúdeného Borisa Beňa, zadržali v Konžskej demokratickej republike


Mnohí Slováci si určite ešte veľmi dobre pamätajú na vládnutie Igora Matoviča a Eduarda Hegera, počas ktorých premiérovania NAKA zadržala veľa vysokopostavených ľudí na rozličných inštitúciách, od polície až po súdy. Väčšina z nich mala problémy najmä s vysokými úplatkami, ktoré im boli dokázané, ale keďže udávali aj ďalších, tak im za odmenu boli udelené podmienečné tresty. Jedným z nich bol aj Boris Beňa, bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

V africkej republike mal byť legálne

Borisovi Beňovi, ktorý bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020 a za mrežami počas vyšetrovania strávil niekoľko mesiacov. Pôvodne mal na krku aj obvinenie z vydierania podnikateľa a hrozil mu doživotný trest, napokon bol stíhaný pre vyzradenie tajných informácií. Beňa svoju vinu priznal a Špecializovaný trestný súd mu schválil dohodu o vine a treste s prokurátorom a za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. V roku 2021 bol odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov a dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur.

V Konžskej demokratickej republike je legálne, pracovne, približne pol roka.

Peter Kubina, právny zástupca Borisa Beňa

Teraz bol bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby zadržaný v africkej Konžskej demokratickej republike. TASR to potvrdil jeho právny zástupca Peter Kubina. Na zadržanie upozornili Plus 7 dní a TV JOJ. „Podarilo sa mi overiť informáciu, že Borisa Beňu zadržali v Konžskej demokratickej republike. Dôvody zadržania nepoznám,“ povedal pre TASR Kubina, podľa ktorého Boris Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. „V Konžskej demokratickej republike je legálne, pracovne, približne pol roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Najlepším biznisom je byť kajúcnik
  2. Vladimír Pčolinský.
  3. Ľudovít Makó na fotografii z júna 2018, keď zastával funkciu šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Slovenské úrady boli o vycestovaní vopred informované, lebo má v rámci podmienečného trestu uložený probačný dohľad,“ podotkol s tým, že sa Beňa plánoval najbližšiu nedeľu vrátiť na Slovensko. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pre TASR uviedlo, že s otázkou o zadržaní odporúča kontaktovať orgány činné v trestnom konaní. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre TASR povedala, že policajti informáciou o Beňovom zadržaní nedisponujú a v prípade dôvodov zadržania sa podľa nej je potrebné obrátiť na príslušné orgány africkej krajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalého námestníka SIS, odsúdeného Borisa Beňa, zadržali v Konžskej demokratickej republike

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: