eReport.sk
Americký prezident Joe Biden, foto:tasr/ap
Americký prezident Joe Biden, foto:tasr/ap

Už aj jeho strana je z neho zhrozená! Demokrati sú znepokojení Bidenovým vystúpením v debate a zvažujú kroky


Demokratickej strany sú znepokojení s vystúpením úradujúceho prezidenta Joea Bidena vo štvrtkovej predvolebnej debate s exprezidentom Donaldom Trumpom. Začínajú zvažovať kroky spojené s jeho nahradením, píše TASR s odvolaním sa na sobotňajšie správy agentúry AFP, stanicu BBC a americký denník The Washington Post (WP).

„Demokrati v spojitosti s Bidenom panikária a spochybňujú jeho budúcnosť,“ uviedol WP v titulku článku zverejneného v piatok. Prezident štvrtkovú debatu potreboval na to, aby skeptických voličov utvrdil, že má fyzickú a psychickú výdrž na to, aby viedol krajinu, píše WP. Namiesto toho ponúkol neisté vystúpenie – najmä v úvodných minútach, keď debatu pravdepodobne sledovalo najviac voličov.

Demokrati si v reakcii na Bidenovo váhavé vystúpenie kladú nepohodlnú otázku, či nie je neskoro nahradiť ho ako demokratického kandidáta do novembrových volieb, píše WP. Na to, aby tak mohli urobiť, by však najskôr 81-ročný Biden musel súhlasiť so svojím odstúpením a v piatok nedal najavo, že by tak plánoval urobiť, pripomína denník.

Prezident po debate uviedol, že si viedol dobre a problémy so svojím hlasom pripísal bolesti hrdla. Neskôr v piatok v štáte Severná Karolína pripustil, že už má problémy s chôdzou či vystúpeniami v debatách. Vyjadril však presvedčenie, že vie ako vykonávať „prácu“ prezidenta, uviedla stanica BBC.

Trump v debate pôsobil energicky a rázne a nespochybniteľne prezentoval aj viacero nepravdivých či zavádzajúcich tvrdení o hospodárstve či záležitostiach ako migrácia, píše AFP. Samotný republikánsky kandidát Bidena označil za nespôsobilého na výkon funkcie, dodáva BBC.

V prípade Bidenovho odstúpenia by delegáti Demokratickej strany odhlasovali nového kandidáta, píše WP. Urobili by tak na nominačnom zjazde strany pred americkými prezidentskými voľbami v dňoch 19. — 22. augusta 2024 v Chicagu. Biden má však zatiaľ podporu výraznej väčšiny delegátov, dodáva WP.

Bidena zatiaľ na odstúpenie nevyzval žiadny vysoko postavený predstaviteľ Demokratickej strany, pripomína AFP. Guvernér Kalifornie Gawin Newson, ktorý sa spomína ako možný nový kandidát, vyjadril prezidentovi podporu.

Medzi možnými novými kandidátmi sa objavuje aj guvernérka štátu Michigan Gretchen Whitmerová, minister dopravy Pete Buttigieg, guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper a senátor za štát Georgia Raphael G. Warnok, píše WP.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už aj jeho strana je z neho zhrozená! Demokrati sú znepokojení Bidenovým vystúpením v debate a zvažujú kroky

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: