eReport.sk
Policajti stoja pred regionálnym vlakom Euroregio v nemeckom meste Aachen v piatok 13. mája 2022.
Policajti stoja pred regionálnym vlakom Euroregio v nemeckom meste Aachen v piatok 13. mája 2022. Foto: tasr/dpa

Útok nožom vo vlaku: V Nemecku zranil agresor päť ľudí! Je za tým islamistická ideológia?

Päť zranených si vyžiadal piatkový útok nožom vo vlaku neďaleko nemeckého Aachenu. Podľa polície bol páchateľom 31-ročný muž, ktorý sa narodil v Iraku. Polícia pracuje s verziou, že motívom útoku bola islamistická ideológia. TASR informácie prevzala od agentúry DPA.

Incident sa odohral v piatok ráno v regionálnom vlaku Euregio. Páchateľ zhruba o 7.40 h vytiahol nôž a začal útočiť na náhodných spolucestujúcich. Minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul uviedol, že podľa všetkého išlo o „čin v amoku“.

Útočníka s pomocou dvoch spolucestujúcich spacifikoval 60-ročný policajt, ktorý sa v tom čase náhodne nachádzal vo vlaku. Pri zákroku utrpel útočník zranenia. V súprave sa v čase incidentu nachádzalo približne 270 ľudí.

V tejto súvislosti výberovú chronológiu útokov nožom v Nemecku od roku 2020:

2020

  • 6. januára – Nemecká polícia smrteľne postrelila Turka ozbrojeného nožom, ktorý sa pokúsil zaútočiť na policajtov v meste Gelsenkirchen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.
  • 28. apríla – Skupina piatich až siedmich neznámych mužov zaútočila nožmi v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko na okoloidúcich, pričom spôsobila zranenia štyrom osobám. Zranených mužov vo veku 17 až 26 rokov previezli do nemocnice, niektorí z nich utrpeli bodné zranenia, nikto však nebol v ohrození života.
  • 4. októbra – Dvadsaťjedenročný sýrsky utečenec po útoku nožom na dvoch turistov v Drážďanoch smrteľne zranil 55-ročného muža a vážne poranil 53-ročnú ženu. Za čin motivovaný islamským extrémizmom dostal doživotný trest odňatia slobody.

2021

  • 26. januára – Niekoľko ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom vo Frankfurte nad Mohanom, ku ktorému došlo v blízkosti hlavnej vlakovej stanice. Polícia útočníka po čine zadržala.
  • 25. júna – V bavorskom meste Würzburg usmrtil nožom 24-ročný Somálčan troch ľudí a šesť ďalších zranil. Podľa nemeckých vyšetrovateľov motívom útoku páchateľa, ktorý žije v Nemecku od roku 2015, bol islamský extrémizmus.
  • 28. júna – V meste Erfurt na východe Nemecka zaútočil nožom neznámy muž, ktorý ťažko zranil dve osoby vo veku 45 a 68 rokov, z miesta činu ušiel. Polícia po rozsiahlom pátraní ešte v ten deň na poludnie zadržala podozrivého. Bol ním 32-ročný, už v minulosti známy svojimi násilnými činmi.
  • 6. júla – V meste Hof prišiel v skorých ranných hodinách o život 63-ročný vodič autobusu, ktorý viezol poľskú turistickú skupinu. Incident sa odohral na tamojšej stanici, kde šofér zastal, aby si urobil prestávku. Polícia 43-ročného útočníka zadržala.
  • Jedna osoba utrpela zranenia pri útoku nožom na letisku v Düsseldorfe.
  • 4. septembra – Dve osoby zranil v berlínskej štvrti Wilmersdorf 29-ročný Afganec, ktorého následne zadržali. Obe obete utrpeli vážne bodné zranenia.
  • 6. novembra – Štyria ľudia utrpeli zranenia pri útoku nožom vo vysokorýchlostnom vlaku v Bavorsku. Privolaní policajti zadržali 27-ročného muža, proti ktorému začala nemecká prokuratúra vyšetrovanie z možného činu islamistického terorizmu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Útok nožom vo vlaku: V Nemecku zranil agresor päť ľudí! Je za tým islamistická ideológia?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti