eReport.sk
Peter Pčolinský (Sme rodina)
Peter Pčolinský (Sme rodina). Foto: tasr

Ustojí Mikulec odvolávanie? Minimálne dvaja kollárovci mu neveria, čo na to Šipoš či Šeliga?

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová nepovažuje za porušenie koaličnej zmluvy to, že Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská (obaja Sme rodina) budú hlasovať v Národnej rade (NR) SR za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Zemanová hovorí, že ide skôr o akúsi výhradu vo svedomí, pričom o tom Pčolinský dopredu informoval. Poukázala na to, že koalícia má v pléne ústavnú väčšinu. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš Mikulca označil za záruku nezávislosti polície a deklaroval mu podporu klubu OĽANO. Vyjadrenie Pčolinského komentovať nechcel. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga reagoval na informácie o rozhodnutí Pčolinských tým, že ide o závažnú vec. Považuje za prirodzené, že zástupcovia Sme rodina s Mikulcom budú ešte rokovať.

Poslankyňa Sme rodina Adriana Pčolinská za Mikulca nezdvihne ruku, rovnako ako Peter Pčolinský. – Foto: tasr

“Je to osobitná situácia, ktorú vnímajú v rámci fungovania spravodlivosti. Nevnímam to ako porušenie koaličnej zmluvy, vnímam to skôr ako výhradu vo svedomí, že im to jednoducho nedá a uplatnia si ju pri hlasovaní,” povedala Zemanová na margo rozhodnutia Pčolinských.

Zemanová pripomenula, že koalícia má ústavnú väčšinu

Za podstatnú považuje diskusiu v koalícii, pričom partnerov podľa jej slov Pčolinský na koaličnej rade informoval o svojom postoji a dôvodoch. Myslí si, že u nich je to v tom aj istá osobná stránka. Pripomenula, že koalícia má v pléne NRSR ústavnú väčšinu. Podčiarkla preto, že ak bude zvyšok koalície jednotný pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Mikulcovi, situáciu ustoja.

Šipoš: Orgány konajú bez politických vplyvov

“Výroky pána Pčolinského nateraz nebudeme bližšie komentovať. Pokiaľ sa niekto domnieva, že je v moci ministra vnútra akokoľvek ovplyvňovať vyšetrovanie či prepúšťanie z väzby podozrivých osôb, je na veľkom omyle. Tieto časy definitívne skončili, orgány činné v trestnom konaní konajú nezávisle a bez politických vplyvov,” uviedol Šipoš. Mikulec podľa neho dôsledne háji verejný záujem a je zárukou nezávislosti polície. “Má plnú podporu poslaneckého klubu OĽANO,” uzavrel.

Šeliga: Je to mimoriadne vážna vec

“Tieto informácie som zachytil z médií, je to mimoriadne vážna vec. V najbližších dňoch považujem za prirodzené, že sa stretnú zástupcovia Sme rodina s pánom Mikulcom a budú ešte rokovať a vysvetlia si veci tak, aby koalícia mohla v pokoji pokračovať,” reagoval Šeliga.

Premiér hovorí o porušení koaličnej zmluvy

Hlasovanie za opozičný návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) by bolo porušením koaličnej zmluvy, čo má svoje následky. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý je predsvedčený, že Mikulec odvolaný nebude, pretože návrh nezíska dostatok hlasov od poslancov Národnej rady (NR) SR. Verí, že koaliční poslanci jemu aj celej vláde potvrdia dôveru aj pri tomto hlasovaní.

Eduard Heger a Roman Mikulec.

Eduard Heger a Roman Mikulec na spoločnej fotografii. – Foto: tasr

Premiér pripomenul, že získal podporu vďaka podpisom poslancov za jednotlivé koaličné kluby. Podľa svojich slov sa snaží viesť vládu tak, aby dodržiaval dohody a očakávania koalície. Preto verí, že aj voči nemu ako premiérovi budú tieto dohody naplnené a nedôjde k porušeniu koaličnej zmluvy. Mikulec má podľa premiéra prirodzene odporcov v súčasnej opozícii. Dodal, že tí počas svojho vládnutia presviedčali verejnosť, že “skutky sa nestali”.      

“Nechajme to na diskusiu. Myslím si, že dôvera medzi mnou a koaličnými partnermi a poslancami je veľká,” odpovedal Heger na otázku, ako bude postupovať v prípade, že by sa pri hlasovaní koaliční poslanci zdržali.


 Smer už návrh podal    

Smer-SD v utorok podal návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi. Chce ho odvolávať v súvislosti s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti mali vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Chcú, aby sa mimoriadna schôdza o odvolávaní konala počas riadnej schôdze NR SR, ktorá sa má začať 15. júna.

Koaličné kluby už avizovali Mikulcovi svoju podporu. Za odvolanie ministra však plánujú hlasovať predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa za hnutie Adriana Pčolinská. Mikulec nemá ich dôveru.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport