eReport.sk
USA zostrelili čínsky balón
Balón letí vo výške 1. februára 2023 v americkom Billingse. Foto: tasr/ap

USA zostrelili čínsky balón! Čína: Ide o civilné zariadenie používané na výskum

USA zostrelili čínsky balón. Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom. Momentálne prebieha operácia na zozbieranie jeho trosiek, informuje agentúra AP.

Televízne zábery zachytili malú explóziu, po ktorej balón začal klesať k vode. Balón letel vo výške okolo 60.000 stôp a podľa odhadov mal veľkosť ako tri školské autobusy. Podľa dvoch predstaviteľov USA bol balón zostrelený stíhacím lietadlom amerických vzdušných síl.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom to vystrilo

Okrem vojenských stíhačiek boli na túto akciu nasadené lode. Predstavitelia USA operáciu naplánovali tak, aby sa im podarilo zachytiť čo najviac z trosiek ešte predtým, než sa ponoria.

Tento incident znamená ďalšie vyostrenie vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v rámci príprav na túto operáciu dočasne uzavrel vzdušný priestor nad pobrežím Severnej a Južnej Karolíny, vrátane troch tamojších letísk: Charleston, Myrtle Beach a Wilmington.

Čína: Ide o civilné zariadenie používané na výskum

Americkí predstavitelia vo štvrtok oznámili, že vo vzdušnom priestore USA spozorovali veľký čínsky sledovací balón. Podľa Pentagónu sa pohyboval nad časťami severozápadu USA, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty a strategické rakety v podzemných silách.

Rozhodli sa ho však najprv nezostreliť pre obavy, že padajúce časti z neho by mohli zraniť ľudí alebo poškodiť majetok a počkali, kým sa bude nachádzať nad oceánom. Čínsky rezort diplomacie deklaroval, že ide o civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA zostrelili čínsky balón! Čína: Ide o civilné zariadenie používané na výskum

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti