eReport.sk
Sulejman Kerimov na archívnej snímke.
Sulejman Kerimov na archívnej snímke. Foto: wikipedia.org

USA zablokovali majetok ruského miliardára! Kto je Sulejman Kerimov?

Spojené štáty zablokovali vo štvrtok spoločnosť so sídlom v USA v hodnote viac než jednej miliardy dolárov, spojenú s ruským oligarchom Sulejmanom Kerimovom. Ako dôvod uviedli, že tento spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina ju využíval na investovanie do pochybných fondov, informovala agentúra AFP.

Kerimov, miliardár, ktorý je aktívny v ruskej politike, tajne spravoval spoločnosť Heritage Trust so sídlom v Delaware. Spoločnosť založená v roku 2017 priniesla peniaze do Spojených štátov prostredníctvom fiktívnych firiem a nadácií založených v Európe, uviedli predstavitelia ministerstva financií USA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.

Ministerka financií Janet Yellenová zároveň prisľúbila, že Spojené štáty budú naďalej konať, „aj keď sa ruské elity skrývajú za splnomocnencov a zložité právne opatrenia“. USA budú naďalej  „aktívne implementovať multilaterálne koordinované sankcie uvalené na tých, ktorí financujú a majú prospech z ruskej vojny proti Ukrajine,“ uviedla vo vyhlásení.

S ruským boháčom je spájaná aj zabavená superjachta

Tento krok prichádza niekoľko týždňov po tom, čo Fidži odovzdalo Spojeným štátom superjachtu v hodnote 300 miliónov dolárov spojenú s Kerimovom, na ktorého sa od roku 2018 vzťahujú americké sankcie za údajné pranie špinavých peňazí a jeho úlohu v ruskej vláde.

Superjachta Amadea je zakotvená v Honolulu na Havaji 16. júna 2022, ktorá je spájaná s ruským oligarchom Sulejmanom Kerimovom. – Foto: tasr/ap

Spojené štáty a európske krajiny zintenzívnili zásahy proti ruským oligarchom po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu (24. februára), v dôsledku ktorej Západ uvalil na Moskvu množstvo sankcií, pripomína Reuters.

Kerimov spôsobil medzinárodný incident v roku 2017

Kerimov, ktorý pochádza z Dagestanu, sa jedným z najbohatších ľudí sveta stal po rozpade Sovietskeho zväzu. Jeho rodina ovláda významného producenta zlata, spoločnosť Polyus. Priemyselne najvyspelejšie krajiny združené v skupine G7 sa v nedeľu dohodli o zákaze dovozu ruského zlata.

Kerimov spôsobil medzinárodný incident v roku 2017, keď ho pri lete do Nice zatkli francúzske úrady pre obvinenia z daňových podvodov a podozrivých nákupov piatich luxusných víl. Rusko si vtedy na protest predvolalo francúzskeho vyslanca a obvinenia boli nakoniec zamietnuté, francúzska prokuratúra však v roku 2019 vyšetrovanie opätovne otvorila.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA zablokovali majetok ruského miliardára! Kto je Sulejman Kerimov?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti