eReport.sk
Mike Pompeo. Foto: tasr/ap

USA uvalili sankcie na Turecko! Pompeo: Ohrozujú bezpečnosť našich technológií

Spojené štáty uvalili v pondelok sankcie na členský štát Severoatlantickej aliancie (NATO) Turecko za nákup ruského protivzdušného systému S-400. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Sankcie sa týkajú tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou budú mať americké firmy zakázané obchodovať a šéf agentúry Ismail Demir nesmie dostať víza USA. Turecko aj Rusko uvalenie amerických sankcií odsúdili.  

Ruský systém je nekompatibilný s vybavením NATO

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa podľa AP zavedením sankcií vytvorila pôdu pre ďalšiu konfrontáciu medzi oboma štátmi práve v čase, keď sa novozvolený prezident USA Joe Biden pripravuje na prevzatie úradu. Tento krok prišiel podľa AP v citlivom období vo vzťahoch Washingtonu a Ankary, ktoré majú už vyše roka vážne spory z viacerých dôvodov. Washington nesúhlasí ani s aktivitami Turecka v Sýrii a s jeho krokmi v konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom či vo východnom Stredomorí.

USA už predtým kvôli nákupu S-400 vylúčili Turecko z vývoja “neviditeľnej” stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu. Systém protiraketovej obrany S-400 je pritom nekompatibilný s vojenským vybavením NATO a predstavuje možnú hrozbu pre bezpečnosť aliancie, na čo dlho upozorňovali príslušní americkí predstavitelia.

Rusku získa prístup k tureckým ozbrojeným silám

“Dnešný krok vysiela jasný signál, že Spojené štáty budú naplno uplatňovať americký zákon a nebudú tolerovať veľké obchodovanie s ruským obranným a špionážnym sektorom,” uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra AFP.

“USA jasne upozorňovali Turecko na najvyšších úrovniach a pri mnohých príležitostiach, že nákup S-400 bude ohrozovať bezpečnosť amerických vojenských technológií a vojakov a prinesie ruskému zbrojárskemu sektoru značné peniaze, ale umožní Rusku aj prístup k tureckým ozbrojeným silám a zbrojárskemu priemyslu. Turecko sa však napriek tomu rozhodlo pre nákup a testovanie systému S-400,” dodal Pompeo.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA uvalili sankcie na Turecko! Pompeo: Ohrozujú bezpečnosť našich technológií

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti