eReport.sk
KK32 Teherán - Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání s ochranným rúškom počas stretnutia ku koronavírusu v Teheráne 18. júla 2020. Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu uviedol, že koronavírusom sa mohlo nakaziť až 25 miliónov Iráncov. Obyvateľov varoval, aby pandémiu brali vážne, informovala agentúra AP s odvolaním sa na iránsku agentúru IRNA. FOTO TASR/AP In this photo released by the official website of the office of the Iranian Presidency, President Hassan Rouhani adjusts his face mask in a meeting of the national headquarters of the fight against the COVID-19, in Tehran, Iran, Saturday, July 18, 2020. He estimated as many as 25 million Iranians could have been infected with the coronavirus since the outbreak's beginning, citing an Iranian Health Ministry study that has so far not been made public, the state-run IRNA news agency reported. Writing in Farsi at top right reads, "The Presidency." (Iranian Presidency Office via AP)

USA tvrdo udrie na iránske banky! Európski diplomati vyslali varovanie


Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila vo štvrtok rozsiahle sankcie na iránsky bankový sektor. Informovala o tom agentúra AFP.

Ministerstvo financií USA oznámilo, že sankcie postihnú 16 veľkých iránskych bánk. Tento krok zdôvodnilo hrozbou zneužitia iránskeho bankového sektora na podporu sporného jadrového programu Iránu a jeho „zhubného“ vplyvu v okolitom regióne.

Chcú Teherán odstrihnúť od amerických dolárov

Agentúra AFP si všíma, že uvalenie sankcií prichádza necelý mesiac pred prezidentskými voľbami v USA. Prijaté reštrikcie môžu do veľkej miery odrezať Irán, krajinu s 80 miliónmi obyvateľov, od svetového finančného systému, a to práve v období pandémie koronavírusu.

„Naše sankčné programy (voči Teheránu) budú pokračovať, až pokým Irán neprestane podporovať teroristické aktivity a neukončí svoje jadrové programy,“ uviedol vo vyhlásení minister financií USA Steven Mnuchin.

Uvalenie sankcií na iránsky bankový sektor podľa neho zamedzí tomu, aby Teherán nelegálne získaval americké doláre.

Sankcie vstúpia do platnosti po voľbách v USA

Výnimku z prijatých reštrikcií budú mať bankové transakcie týkajúce sa nákupu humanitárnych potrieb, ako sú potraviny a lieky. Európski diplomati však varovali, že nové sankcie môžu mať napriek tomu veľmi negatívne humanitárne dôsledky. Mnohé zahraničné banky sa totiž podľa nich budú báť spolupracovať s Iránom pre obavy z možných postihov zo strany USA

Nové sankcie vstúpia do platnosti o 45 dní, teda až po prezidentských voľbách v USA. Doterajší republikánsky šéf Bieleho domu Donald Trump presadzoval voči Iránu politiku maximálneho tlaku v snahe donútiť ho k ústupkom. Jeho demokratický súper Joe Biden sa chce naopak pri riešení sporov s Teheránom vrátiť k diplomacii.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA tvrdo udrie na iránske banky! Európski diplomati vyslali varovanie

KOMENTOVALI STE: