eReport.sk

USA sa po zásahu Číny stáva najväčším centrom na ťažbu Bitcoinov


Spojené štáty predbehli Čínu, aby sa podieľali na najväčšom podiele svetovej ťažby Bitcoinov, to nám v stredu ukázali údaje britského Cambridgeského centra pre alternatívne financie.

Čísla demonštrujú vplyv tvrdých zákrokov na obchodovanie s Bitcoinmi a ich ťažby, ktoré koncom mája spustila Čínska štátna rada alebo kabinet, čo zničilo priemysel a spôsobilo, že ťažiari zatvorili obchod alebo sa presťahovali do zámoria a ďalších krajín.

Čínsky podiel na výkone počítačov pripojených k globálnej bitcoinovej sieti, známej ako „hash rate“, do júla klesol na nulu z predchádzajúcich 44% v máji. Dokonca v roku 2019 mala Čína až 75% hash rate.

Ťažbu presunuli ťažiari inde, pričom výrobcovia ťažobných súprav zamerali svoju pozornosť na Severnú Ameriku a Strednú Áziu a sťahovali sa aj väčší čínski ťažiari aj napriek tomu, že tento proces je spojený s veľkými logistickými ťažkosťami.

Výsledkom je, že Spojené štáty teraz predstavujú najväčší podiel na ťažbe, asi 35,4% z celosvetovej miery hash rate ku koncu augusta, nasledovaný Kazachstanom (18,1 %) a Ruskom (11 %).

Bitcoiny sú vytvárané alebo „ťažené“ vysokovýkonnými počítačmi, zvyčajne v dátových centrách v rôznych častiach sveta, ktoré súťažia v riešení zložitých matematických hádaniek v procese, ktorý intenzívne využíva elektrickú energiu.

Nízke ruské náklady na energie a chladné podnebie umožnili niektorým spoločnostiam využívajúcim prebytočnú elektrickú energiu ťažiť zo stúpajúcich cien bitcoinov začiatkom tohto roka, ale rastú obavy z nelegálnej ťažby.

V liste od vlády v Moskve na konci septembra Igor Kobzev, guvernér ruského irkutského regiónu, poukázal na „lavínový rast“ energetických taríf, pričom veľkú časť viny zvaľuje na podzemnú ťažbu kryptomien.

„Situáciu ďalej zhoršuje zákaz ťažby uložený čínskymi úradmi a premiestnenie značného množstva techniky do irkutského regiónu,“ uviedol Kobzev v liste podľa stredajšej správy denníka Vedomosti.

Úrady v iných častiach sú k ťažbe bitcoinov tolerantnejšie alebo ich dokonca vítajú, zatiaľ čo čínske úrady minulý mesiac oznámili ešte prísnejšie pravidlá pre ťažbu a obchodovanie s bitcoinmi.

„Našim súčasným zameraním je urýchlenie výstavby vyhovujúcich ťažobných fariem v Severnej Amerike a Európe,“ povedal agentúre Reuters zástupca výrobcu ťažobnej spoločnosti Ebang International Holdings po najnovšom zásahu.

„Ako veterán, ktorý bol svedkom zrodu priemyslu v Číne, cítim, že dnešná situácia je poľutovaniahodná,“ povedal Mao Shihang, zakladateľ spoločnosti F2Pool, kedysi najväčšej ťažobnej skupiny bitcoinov na svete, a spoluzakladateľ spoločnosti Cobo, kryptomeny so sídlom v Singapure.

„Čína stráca svoj podiel na výpočtovom výkone, ťažisko priemyslu sa presúva do USA,“ povedal pred zverejnením údajov z Cambridge.

Na druhej strane je to pre Bitcoinovú sieť krok vpred. Už sa nebudú šíriť správy, o tom, že Bitcoin nemôže byť decentralizovaný keď taká obrovská časť hash rate pochádza práve z Číny. Takýmto krokom sa hash rate rozdelí do viacerých krajín vo svete.

Zdroj: U.S. News

Autor: Igor Stanko, CVEU.eu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA sa po zásahu Číny stáva najväčším centrom na ťažbu Bitcoinov