eReport.sk
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. Foto: shutterstock/IV. andromeda

USA odmietli Erdoganovo riešenie otázky Cypru: Len Cyperčanmi vedený proces prinesie mier a stabilitu

Spojené štáty v stredu odmietli návrh tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý tvrdí, že jediným riešením situácie na tomto ostrove je existencia dvoch štátov. Informovala o tom agentúra AFP.

“Myslíme si, že len Cyperčanmi vedený proces prinesie mier a stabilitu,” povedala námestníčka amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victora Nulandová. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v utorok počas príhovoru pri príležitosti 47. výročia invázie Turecka na Cyprus, že jediným riešením sú dva štáty.

“Nemáme ďalších 50 rokov na premárnenie… V rokovaniach nemôže nastať žiaden pokrok bez akceptovania toho, že sú tu dva národy a dva štáty… Nové rokovania je možné viesť iba medzi dvoma štátmi. Zvrchovanosť a rovnosť cyperských Turkov musí byť potvrdená,” uviedol Erdogan.

Francúzska diplomacia v stredu slová tureckého prezidenta označila za provokáciu. “Hlboko odsudzujeme tento jednostranný krok, ktorý nebol koordinovaný, ani konzultovaný… (Tento krok) podkopáva obnovenie dôvery potrebnej na urgentné obnovenie rokovaní o spravodlivom a trvalom urovnaní cyperskej otázky,” uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Cyprus, ostrovná krajina v Stredozemnom mori, bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Cyperskí Gréci odvtedy žijú prevažne na juhu krajiny, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne cyperskí Turci. Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo nie. Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie v roku 2004.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport