eReport.sk
Severná Kórea musela prijať opatrenia
Severokórejský vodca, najvyšší veliteľ Kórejskej ľudovej armády, Kim Čong Un. Foto: tasr

USA hrozbou pre svet? KĽDR tvrdí, že jej raketové testy sú aktom sebaobrany


Za sebaobranu pred priamymi hrozbami zo strany Spojených štátov amerických označila v sobotu Severná Kórea svoje raketové testy z posledných dní. Informuje o tom juhokórejská agentúra Jonhap.

Ide o akt sebaobrany?

„Skúšky rakiet vykonané KĽDR sú pravidelným a plánovaným sebaobranným krokom na ochranu bezpečnosti krajiny a regionálneho mieru pred priamymi vojenskými hrozbami USA, ktoré trvajú už viac ako pol storočia,“ uvádza sa vo vyhlásení Národného úradu pre letectvo zverejneného severokórejskou štátnou agentúrou KCNA.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo(ICAO) však odpaľovanie rakiet v blízkosti medzinárodných leteckých trás alebo nad nimi bez predchádzajúceho upozornenia odsúdila ako vážne bezpečnostné riziko pre civilné letectvo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj ďakuje Nórsku

Podľa Národného úradu pre letectvo skúšky neohrozujú civilné letectvo ani susedné krajiny. Stanovisko ICAO považuje úrad za „politickú provokáciu USA a ich vazalských síl, ktorej cieľom je narušiť suverenitu KĽDR“.

USA a Južná Kórea sa vzájomne koordinujú

USA a Južná Kórea uskutočnili v piatok spoločné námorné manévre, do ktorých sa zapojila aj americká lietadlová loď na jadrový pohon USS Ronald Reagan. Spolu so sprievodnými plavidlami bola v stredu premiestnená do vôd východne od Kórejského polostrova. Stalo sa tak po tom, ako Severná Kórea v utorok, prvýkrát po piatich rokoch, odpálila raketu stredného doletu smerom na Japonsko.

Severná Kórea vykonala za posledných 12 dní šesť raketových testov. Rezolúcie OSN pritom zakazujú Pchjongjangu skúšky balistických rakiet akéhokoľvek doletu, ktoré v závislosti od konštrukcie môžu niesť aj jadrovú hlavicu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA hrozbou pre svet? KĽDR tvrdí, že jej raketové testy sú aktom sebaobrany

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne