eReport.sk
Ampulky s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) v lekárni v Denveri.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

USA: Dodávky vakcíny od Johnson & Johnson sa výrazne znížia: 15 miliónov dávok znehodnotili

Dodávky vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) sa v Spojených štátoch tento týždeň výrazne znížia. Oznámili to v piatok americké zdravotnícke úrady, čo vyvolalo pochybnosti o tom, či tento farmaceutický gigant bude schopný produkovať požadované množstvo vakcín, píše agentúra AFP.

V priebehu týždňa pred 5. aprílom firma J&J distribuovala do rôznych štátov USA celkovo 4,9 milióna dávok svojej vakcíny. Počas aktuálneho týždňa (do 12. apríla) tieto dodávky poklesnú na 700.000 dávok, vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

V marci dodali štátom USA 20 miliónov dávok

Johnson & Johnson pritom prisľúbil, že do konca mája dodá Spojeným štátom približne 100 miliónov dávok svojej jednodávkovej očkovacej látky. Tento svoj prísľub je firma stále odhodlaná naplniť.

J&J dodal v marci štátom USA 20 miliónov dávok svojej vakcíny, čím splnil stanovený cieľ. “V priebehu apríla sa spoločnosť zaviazala dodať 24 miliónov,” uviedol minulý týždeň koordinátor Bieleho domu pre boj s koronavírusom Jeff Zients.

Dávky znehodnotili zmiešaním s látkami od AstraZenecy

Minulý týždeň sa však objavili správy, že nedopatrením došlo k znehodnoteniu približne 15 miliónov dávok tejto vakcíny v závode partnerskej spoločnosti Emergent BioSolutions v americkom štáte Baltimore.

Podľa denníka The New York Times sa totiž látky určené na použitie vo vakcíne vyrobenej spoločnosťou J&J nedopatrením zmiešali s tými, ktoré boli určené pre vakcínu od firmy AstraZeneca. Znehodnotené dávky vakcíny, ktoré boli odhalené pri výstupnej kontrole kvality, a fabriku v Baltimore nikdy neopustili, píše AFP.

Výroba vakcíny od AstraZenecy sa medzitým z tejto továrne presunula na iné miesto. Spoločnosť Johnson & Johnson v sobotu uviedla, že za incident “preberá plnú zodpovednosť” a zaviazala sa k plnej spolupráci s americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Do závodu v Baltimore J&J vyslal svojich expertov.

Stačí podať iba jednu dávku

Spojené štáty schválili použitie jednodávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Johnson & Johnson koncom februára. Po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna tak išlo o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA.

Jej výhoda spočíva v tom, že pre zaistenie optimálnej ochrany stačí podať iba jednu dávku. Okrem toho je možné skladovať ju v štandardných chladničkách namiesto veľmi chladného prostredia, ktoré si vyžadujú vakcíny od spoločností Pfizer či Moderna.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport