eReport.sk
Ruské vojnové lode na otvorenom mori.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

USA aj naďalej provokujú Čínu, tá ich žiada prestať využívať more na jej kontrolu


Američania si zrejme myslia, že oni môžu všetko. A to beztrestne! Zrejme i preto neakceptujú upozornenia a varovania Číny aby prestali s provokáciami v okolitých vodách Číny, teda aby prestali využívať more na jej kontrolu.

Vážne znepokojenie nad provokáciami

Čína dnes vyzvala na ukončenie útokov na civilné lode v Červenom mori a žiadala bezpečnosť plavby. Takisto uviedla, že v predchádzajúcich dňoch s USA rokovala o námorných záležitostiach. TASR informuje podľa správ agentúry Reuters. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa dnes v Pekingu stretol so svojím jemenským náprotivkom. Wang I uviedol, že Čína je pripravená zohrávať v tejto záležitosti konštruktívnu úlohu, oznámilo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Ministerstvo tiež uviedlo, že Čína a USA piatok 24. mája uskutočnili konzultácie o námorných záležitostiach a dohodli sa, že budú udržiavať dialóg s cieľom zvládať riziko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Veľkorysá Únia
  2. Nadchádzajúce stretnutie taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym v USA ešte viac "poškodí" vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom.

Čína však podľa ministerstva vyjadrila vážne znepokojenie v spojitosti s narušeniami a provokáciami zo strany USA v okolitých vodách a vyzvala Washington, aby prestal zasahovať do sporov medzi Čínou a jej susedmi alebo „využíval more na kontrolu Číny“. USA by takisto mali bezprostredne prestať podporovať a tolerovať taiwanské sily usilujúce sa o nezávislosť. USA udržiavajú priamu spoluprácu s Taiwanom vrátane predaja zbraní, s čím Peking nesúhlasí. Čína tento samosprávny ostrov považuje za súčasť svojho územia, taiwanská vláda však nároky Pekingu odmieta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA aj naďalej provokujú Čínu, tá ich žiada prestať využívať more na jej kontrolu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: