eReport.sk
Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

USA a EÚ v spore týkajúcom sa výrobcov lietadiel pozastavia odvetné clá

Spojené štáty a Európska únia (EÚ) na štyri mesiace pozastavia platnosť ciel, ktoré na seba vzájomne uvalili v spore týkajúcom sa nelegálnych subvencií pre výrobcov lietadiel, uviedla v piatok šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Dohoda o pozastavení ciel je krokom k vyriešeniu 17-ročného sporu o subvencie pre Boeing v USA a pre Airbus v EÚ, ktorý viedol k uvaleniu odvetných ciel na dovoz tovarov. Vo štvrtok sa takisto na 4-mesačnom pozastavení ciel USA dohodli s Britániou.

Leyenová uviedla, že v piatok telefonovala s americkým prezidentom Joeom Bidenom. “Obaja sa chceme sústrediť na vyriešenie našich sporov týkajúcich sa lietadiel na základe práce našich obchodných zástupcov,” uviedla Leyenová. Dodala, že dohoda je dobrou správou pre firmy na oboch stranách Atlantiku “a pozitívnym signálom týkajúcim sa našej ekonomickej spolupráce v najbližších rokoch”.

Biely dom uviedol, že Biden a Leyenová diskutovali o transatlantickej spolupráci, opatreniach na zastavenie šírenia nového koronavírusu, podpore ekonomiky, klimatickej zmene a ďalších témach.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport