eReport.sk
Veľkorysá Únia
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

Ursula von der Leyenová súhlasí s Bidenom: TOTO je príležitosťou na ukončenie vojny a utrpenia


Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok privítala izraelský plán na dosiahnutie úplného prímeria v Pásme Gazy, o ktorom informoval v ten istý deň americký prezident Joe Biden. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

,,V plnej miere súhlasím s americkým prezidentom Joeom Bidenom, že najnovší návrh je významnou príležitosťou na ukončenie vojny a utrpenia civilného obyvateľstva v Gaze,“ napísala von der Leyenová na sociálnej sieti X. ,,Tento trojstupňový plán je vyvážený a realistický. Teraz potrebuje podporu všetkých strán,“ dodala.

Návrh má tri fázy

Biden v piatok oznámil, že Izrael predložil palestínskemu militantnému hnutiu Hamas návrh na úplné prímerie v Pásme Gazy. Návrh má tri fázy a zahŕňa celkové prímerie, stiahnutie izraelských síl zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy, prepustenie rukojemníkov a návrat pozostatkov mŕtvych rukojemníkov. Plán by podľa amerického prezidenta umožnil zvýšenie humanitárnej pomoci a do Pásma Gazy by každý deň prichádzalo 600 nákladných áut s pomocou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Trump sa predviedol ako zabávač
  2. Richard Sulík
  3. Donald Trump

Americký prezident apeloval na Hamas, aby ponuku prijal

Zároveň vyzval izraelské vedenie, aby sa za dohodu postavilo aj napriek prípadnému tlaku. Zdôraznil, že túto príležitosť neslobodno premárniť, a vyslovil sa proti „nekonečnej vojne“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krátko po predstavení návrhu americkým prezidentom uviedol, že vojna v Pásme Gazy sa neskončí, kým nebude „eliminovaná“ schopnosť Hamasu vládnuť v enkláve a viesť vojnu.

Hamas v piatok oznámil, že plán hodnotí „pozitívne“. Vo svojom vyhlásení uviedol, že kladne vníma časť Bidenovho prejavu týkajúcu sa trvalého prímeria, stiahnutia izraelských síl z Gazy, obnovy a výmeny väzňov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ursula von der Leyenová súhlasí s Bidenom: TOTO je príležitosťou na ukončenie vojny a utrpenia

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: