eReport.sk
Ilustračné foto: Foto: tasr

Valko: Úroky pri hypotékach dvíhajú aj stúpajúce marže bánk

Za nárastom úrokov pri hypotékach nie sú iba stúpajúce základné úroky, ale aj marže bánk, ktoré úrokové sadzby ešte zvyšujú. V minulosti boli nižšie než 0,5 %, v súčasnosti sú na úrovni aj viac ako 2 %. Upozornil na to generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

„V jednoduchosti sa dá povedať, že základná úroková sadzba je náklad banky. Teda to, za koľko si dané peniaze požičia a aký má náklad na to, že ich požičia niekomu inému,“ vysvetlil Valko s tým, že hrubá marža hovorí o tom, koľko banka na danom úvere zarobí. Valko zároveň uviedol, že ľuďom sa tak zvyšujú fixné náklady na bývanie. Situáciu by mohla podľa jeho slov vyriešiť regulácia v tomto smere.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Orgány by mali konať!
  2. Taraba sa pýta. Kto to platí??
  3. Štefan Kuffa a Tomáš Taraba

Úrokové sadzby rastú všade

Hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Daniela Gilányi sa však vyjadrila, že úrokové sadzby na hypotéky, teda dlhodobé úvery, sa odvíjajú od úrokových výnosov dlhodobých zdrojov, a nie od úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB).

„Vývoj úrokových sadzieb hypoték, ktorých rast je možné pozorovať v každej krajine Európskej únie a eurozóny, je v súlade s ekonomickým vývojom na finančných trhoch,“ uviedla pre TASR Gilányi. Dodala, že začiatkom januára 2022, kedy sa priemerná úroková sadzba na nové úvery na bývanie pohybovala na úrovni 0,93 %, boli výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov SR na úrovni 0,113 %. V marci 2023, kedy sa priemerná úroková sadzba na nové úvery na bývanie pohybovala na úrovni 3,63 %, výnosy desaťročných štátnych dlhopisov SR dosahovali hodnotu 3,661 %.

Podľa údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) sa v máji pohybovali výnosy zo štátnych dlhopisov podľa dĺžky splatnosti od 3 % do 4 % ročne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Valko: Úroky pri hypotékach dvíhajú aj stúpajúce marže bánk

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php