eReport.sk
foto: tasr

Úrad zaznamenal už viac ako 1 500 hlásení nežiaducich účinkov po očkovaní

Nežiadúce účinky po očkovaní sú silne komunikovanou témou v našej spoločnosti. Mnohí ľudia to síce príliš neriešia, no existuje aj skupina občanov, pre ktorých sú možné nežiadúce účinky po očkovaní proti novému koronavírusu spojené s obavami o vlastné zdravie aj život. Zisťovali sme preto, aká je na Slovensku v tomto smere aktuálna situácia.

Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) k 25. februáru zaznamenal 1 521 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Z toho 42 bolo závažných. Pre porovnanie v Čechách nahlásili nežiaduce účinky v 996 prípadoch. Ale český SÚKL eviduje k utorkovému dátumu celkovo osem prípadov nahlásených úmrtí, ktoré by mohli mať súvislosť s očkovaním proti ochoreniu.

Ako sú na tom jednotlivé vakcíny

Na Slovensku sme na tom zatiaľ lepšie. „Štátnemu ústavu k 25. februáru bolo nahlásené jedno podozrenie na úmrtie pacienta po očkovaní, ktoré už bolo komunikované. Išlo o pacienta vo vyššom veku (79) s viacerými chronickými ochoreniami. Podanie vakcíny ako takej nebolo príčinou úmrtia. Príčinou úmrtia boli závažné chronické ochorenia pacienta, čo bolo stanovené aj pitvou. Nežiaduce účinky, ktoré sú inak mierne (horúčka, slabosť), však prispeli k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola preto vyhodnotená ako možná,“ uviedla pre eReport hovorkyňa Magdaléna Jurkemíková.

Po očkovaní sa môžu objaviť nežiaduce účinky. – Foto: tasr

K 25. februáru bolo hlásených 1 521 podozrení na nežiaduce účinky. Najviac hlásení – 965 sa týkalo vakcíny Pfizer-BioNTech, 536 hlásení prišlo na vakcínu AstraZeneca a iba 17 hlásení sa týkalo vakcíny Moderna. V 42 prípadoch išlo o hlásenie podozrení na závažné nežiaduce účinky. „Závažné nežiaduce účinky sa týkali napríklad alergických reakcií, prekolapsových stavov či kolapsu,“ dodala hovorkyňa ŠÚKL.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy