eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Umelec predal na aukcii vzduch. Za neviditeľné dielo dostal vysokú sumu

Dielo, ktoré neexistuje, vzduch, neviditeľná socha, alebo ako tvrdí sám autor, nehmotná prázdnota sa stala predmetom predaja na jednej z aukcií. Taliansky umelec Salvatore Garau (67) za ňu zinkasoval 15-tisíc eur.

Garau svoju sochu nazval „Io Sono“, čo v taliančine znamená „Ja som“. Jediným hmatateľným dôkazom, ktorý kupujúci dostane, je certifikát pravosti s pečiatkou a podpisom umelca, informoval magazín Newsweek.

Podľa neho sa predajná cena pohybovala najprv medzi 6 až 9-tisíc eur, po niekoľkých ponukách sa však vyšplhala až na 15-tisíc eur. Garau sa bráni obvineniam, že jeho dielo je ničím. „Je to prázdnota. Vakuum nie je nič iné ako priestor plný energie. A aj keď ho vyprázdnime a nič v ňom neostane, tak podľa Heisenbergovho princípu neurčitosti aj nič má svoju váhu,“ vysvetľuje Garau s odkazom na fyzikálny zákon.

Autor diela “Io Sono” Salvatore Garau – Foto: instagram Salvatore Garau

Garau zároveň vyžaduje, aby pre umiestnenie jeho diela boli vytvorené vhodné podmienky. Musí byť vystavené v priestore bez prekážok na ploche 1,5 x 1,5 metra. O svetelných a tepelných podmienkach sa ale nezmieňuje.

Aj keď je „Io Sono“ prvým Gaurauovým neviditeľným dielom, ktoré predal, nie je to jeho prvé nehmotné dielo. V polovičke mája zverejnil video na sociálnych sieťach, v ktorom prezentuje neviditeľnú sochu „Budha v stave kontemplácie“.

Budha v stave kontemplácie – Foto: instagram Salvatore Garau

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport