eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

Ukrajinský prezident je sklamaný: Západným krajinám trvá príliš dlho rozhodnutie o vojenskej pomoci


Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

Poskytovanie dôležitej vojenskej pomoci, najmä systémov protivzdušnej obrany Patriot, na ktoré sa Ukrajina vo vojne s Ruskom veľmi spolieha, označil Zelenskyj za ,,jeden veľký krok vpred, no najskôr dva kroky späť“. ,,Každé rozhodnutie, ku ktorému my a neskôr všetci spoločne dospejeme, sa oneskorí približne o jeden rok,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister financií SR Ladislav Kamenický
  2. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa víta s miestnymi obyvateľmi počas príchodu na výjazdové rokovanie vlády v Handlovej
  3. Cena plynu sa môže zvýšiť
  4. Poľský prezident Andrzej Duda

Zelenskyj navrhol spôsoby:

Ukrajinský prezident sa takto vyjadril v mimoriadne náročnom období pre ukrajinskú armádu, ktorá zápasí s nedostatkom munície a snaží sa odraziť novú ruskú ofenzívu v Charkovskej oblasti.
Zelenskyj navrhol spôsoby, ako by západní spojenci mohli pomôcť Kyjevu priamo, pričom za určitých okolností načrtol aj možné zostreľovanie ruských rakiet nad ukrajinským územím.
,,Rusi používajú na území Ukrajiny 300 (bojových) lietadiel… Potrebujeme aspoň 120, 130 lietadiel, aby sme im vzdorovali,“ uviedol s odkazom na stíhačky F-16 americkej výroby, ktoré už západné krajiny Kyjevu prisľúbili.

,,Nemôžete ich poskytnúť práve teraz? Dobre… vráťme sa k lietadlám, ktoré máte na území susedných krajín NATO: zdvihnite ich… zostreľujte ciele, chráňte civilistov,“ pokračoval. ,,Dokážu to? Som si istý, že áno. Je to útok krajín NATO, zapojenie (do konfliktu)? Nie,“ dodal.

Zatiaľ nič pozitívne

Ukrajinský prezident tiež povedal, že Kyjev rokuje so svojimi partnermi o možnosti použitia západných zbraní na zasiahnutie ruskej vojenskej techniky na hraniciach a ďalej na ruskom území. ,,Zatiaľ nič pozitívne,“ skonštatoval. Situácia v Charkovskej oblasti je podľa Zelenského v súčasnosti pod kontrolou. Pripomenul, že v mimoriadne náročnej situácii netreba zabúdať ani na boje na východe Ukrajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský prezident je sklamaný: Západným krajinám trvá príliš dlho rozhodnutie o vojenskej pomoci

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne