eReport.sk
Na ilustračnej snímke ukrajinský príslušník armády s veľkokalibrovou muníciou
Na ilustračnej snímke ukrajinský príslušník armády s veľkokalibrovou muníciou. Foto: tasr/ap

Ukrajinská bezpečnostná služba: Krajina je pod bezprecedentným tlakom!

Ukrajinská bezpečnostná služba SBU vydala v pondelok vyhlásenie o prejavoch hybridnej vojny v informačnom priestore. Zároveň v ňom vyzvala obyvateľov Ukrajiny, aby zachovali pokoj, nepodliehali informáciám z neoverených zdrojov a mysleli kriticky.

Podľa agentúry UNIAN vo svojom vyhlásení SBU konštatuje, že informačný priestor na Ukrajine je „pod bezprecedentným tlakom“: Ukrajina „čelí pokusom o vyvolanie systémovej paniky, šíreniu falošných informácií a skresľovaniu skutočného stavu vecí“.

Situáciu monitorujú aj zasahujú

SBU upozorňuje, že toto všetko „nie je nič iné než ďalšia silná vlna hybridnej vojny“. SBU ubezpečuje, že v rámci svojej pôsobnosti neustále analyzuje rôzne scenáre vývoja udalostí, pričom pre každý z nich má jasný akčný plán, a že spolu s ďalšími zložkami a úradmi je pripravená reagovať na situáciu aj v predstihu. „A už to robíme,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Takéto prejavy hybridnej vojny registruje SBU na sociálnych sieťach, v jednotlivých médiách či v naratívoch niektorých politikov „krajiny-agresora“. SBU uviedla, že tieto prejavy nielen monitoruje, ale aj zasahuje proti nim.

Poukázala v tejto súvislosti na nedávne rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany, na počet zneškodnených kybernetických útokov, na likvidáciu početných fariem s botmi, na odhalenie agentov zahraničných tajných služieb i na odhaľovanie pokusov o sabotáže a príprav teroristických útokov.

Podľa USA môže dôjsť k ruskému útoku kedykoľvek

V tejto situácii mnohé krajiny už vyzvali svojich občanov, aby z Ukrajiny odišli. Podľa Spojených štátov totiž môže dôjsť k ruskému útoku kedykoľvek. Podľa poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana by sa invázia ruskej armády na Ukrajinu mohla začať leteckým bombardovaním a raketovými útokmi.

Pre hrozbu vpádu ruských jednotiek Kanada a Austrália sťahujú svoje ambasády z Kyjeva a odsúvajú z Ukrajiny rodinných príslušníkov diplomatov. Nemecko presúva konzulát z mesta Dnipro do Ľvova a znižuje počet zamestnancov veľvyslanectva v Kyjeve. V prípade ruskej invázie sa do Ľvova presťahuje aj izraelské veľvyslanectvo. Francúzsky veľvyslanec na Ukrajine vyzval všetkých francúzskych občanov, ktorí ostanú v krajine, aby sa zásobili jedlom, pitnou vodou a teplým oblečením.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Znovuzvolený nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
  2. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  3. Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu)
  4. Seniori sú ľahkým cieľom podvodníkov
  5. Na archívnej snímke americkí vojaci stoja po prílete na americkú vojenskú základňu v nemeckom Wiesbadene.
  6. Na kombosnímke zľava Borys Kolesnikov a Rinat Achmetov.
  7. Hovorca ministerstva obrany USA John Kirby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinská bezpečnostná služba: Krajina je pod bezprecedentným tlakom!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti