eReport.sk
žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
Na ilustračnej snímke žatevné práce. Foto: tasr

Ukrajina zriadila dva koridory na vývoz obilia: Vedú cez tieto krajiny

Ukrajine sa podarilo zriadiť dva koridory na vývoz obilia zo svojho územia vedúce cez Poľsko a Rumunsko, čo by malo pomôcť odvrátiť globálnu potravinovú krízu. Uviedol to v nedeľu námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytro Senik.

Vytvorili dva koridory

V súvislosti s týmito trasami však podľa jeho slov existujú určité prekážky, ktoré dodávky obilia spomaľujú, píše agentúra Reuters.

 Senik povedal, že ruská invázia na Ukrajinu ohrozila globálnu potravinovú bezpečnosť, keďže zastavila vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. V svete to spôsobilo nedostatok potravín a v dôsledku toho aj prudko narastajúce ceny.

Ukrajina je štvrtým najväčším vývozcom obilnín na svete. Kyjev tvrdí, že na území krajiny, ktoré má stále pod kontrolou, je uskladnených približne 30 miliónov ton obilia. Tie sa teraz snaží  vyviezť do zahraničia po mori alebo po súši.

Senik uviedol, že Ukrajina momentálne rokuje s pobaltskými krajinami o vytvorení tretieho takéhoto koridoru na vývoz obilia. Koľko ton obilnín sa bude presúvať, alebo koľko sa už podarilo presunúť cez dve zmienené trasy, však námestník nekonkretizoval.

„Tieto trasy nie sú dokonalé, keďže vytvárajú určité prekážky, robíme však všetko čo je v našich silách, aby sme ich v medzičase rozvíjali,“ povedal Senik agentúre Reuters na okraj bezpečnostného summitu, ktorý sa koná v Singapure.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina zriadila dva koridory na vývoz obilia: Vedú cez tieto krajiny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti