eReport.sk
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andryj Jermak.
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andryj Jermak. Zdroj: twitter.com/andriyyermak

Ukrajina je spokojná s výsledkami summitu NATO, tvrdí Jermak


Ukrajina je spokojná s výsledkami summitu Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Washingtone, kde dostala prísľub „nezvratnej cesty“ k členstvu v tomto obrannom zoskupení. Vo štvrtok to povedal šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ukrajina sa raduje

Jermak sa tiež vyslovil v prospech myšlienky, aby ďalším krokom bola oficiálna pozvánka Ukrajiny na vstup do NATO. Lídri členských štátov – rovnako ako na vlaňajšom summite vo Vilniuse – zopakovali, že Aliancia bude môcť Ukrajinu pozvať, keď sa na tom spojenci dohodnú a ašpirujúca krajina splní určité podmienky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. prezident Peter Pellegrini
  2. Poľský prezident Andrzej Duda
  3. Donald Trump a Maďarský premiér Viktor Orbán

Ukrajine bola na summite vo Washingtone prisľúbená vojenská pomoc na budúci rok vo výške najmenej 40 miliárd eur. NATO zároveň privítalo pokrok, ktorý Ukrajina od schôdzky vo Vilniuse učinila v súvislosti s vyžadovanými reformami v oblastiach demokracie, ekonomiky a bezpečnosti „Keďže Ukrajina pokračuje v tejto dôležitej práci, budeme ju naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vzišlo z washingtonského summitu.

NATO neuzná anetkované územia

Aliancia zároveň podľa dokumentu nikdy neuzná nezákonné anektovanie ukrajinského územia Ruskom vrátane Krymského polostrova. Taktiež bude „obmedzovať a spochybňovať“ agresívne akcie Ruska a „brániť jeho schopnosti vykonávať destabilizujúce aktivity voči NATO a spojencom“.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina je spokojná s výsledkami summitu NATO, tvrdí Jermak

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: