eReport.sk
Gábor Grendel (OĽANO).
Gábor Grendel (OĽANO). Foto: fb/ggrendel

Údajný únik správy SIS už rieši polícia. Grendel tvrdí, že už z internetu zmizla: Niekto sa zľakol?


Každá osoba, ktorá videla v budove parlamentu správu Slovenskej informačnej služby (SIS), sa musela podpísať. Oboznamovanie s utajovanými skutočnosťami musí byť zadokumentované. Vyhlásil to predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň (Smer-SD), ktorý sám do správy nahliadol. Saloň dodal, že údajným únikom správy SIS na verejnosť sa už zaoberá Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. Podpredseda výboru Gábor Grendel (OĽANO) na margo správy SIS povedal, že prípadné podozrenia treba preveriť. Grendel však nemá informáciu o tom, že by sa niečo tutlalo alebo nevyšetrovalo.

Na výbore riešili poslanci stretnutie špičiek štátu v budove SIS, ako aj následné zverejnenie údajnej správy SIS. Poslanci si správu vypočuli minulý týždeň na mimoriadnej schôdzi. Následne mohli do nej nahliadnuť v určenej miestnosti. Urobil tak aj Saloň s tým, že prítomná bola aj osoba, ktorá mala na neho dozerať.

Správu malo vidieť osem poslancov

„Pri písomnosti utajovaného charakteru existuje protokol o tom, kto kedy sa s tou písomnosťou oboznámil a musel sa automaticky podpísať,“ povedal novinárom s tým, že zachytil informáciu o tom, že správu malo vidieť osem poslancov. Nevie, kto okrem neho správu videl.

Grendel podľa svojich slov do správy nenahliadol. Ak je správa SIS, ktorú mohli vidieť poslanci, identická s tou, ktorá koluje po internete, musel podľa Grendela zlyhať niekto v budove parlamentu. Nechcel špekulovať, kto mohol správu odfotiť a zverejniť, mohlo ísť podľa neho o poslancov i zamestnancov.

Grendel nepovažuje za správne správu odtajniť

„To, či ide o autentický dokument, majú preveriť príslušné orgány,“ povedal. Ak sa to potvrdí, mali by podľa neho orgány začať stíhanie za ohrozenie utajovanej skutočnosti. Nemyslí si, že je správny postup odtajniť niečo, čo uniklo na verejnosť. „Potom by sa tu mohli hrať každý deň rôzne hry o zverejňovaní utajovaných skutočností,“ doplnil.

V súvislosti so samotnou správou SIS Grendel povedal, že ak existujú podozrenia, že orgány činné v trestnom konaní nepostupujú v súlade so zákonom, treba to preveriť. „A ja dnes nemám takú informáciu, že by sa niečo v tomto štáte tutlalo alebo nevyšetrovalo, v tomto som úplne pokojný,“ dodal. Podstatné pre neho je, aby obsah správy preverili orgány. „Ak má SIS podozrenie, že iné štátne orgány nepostupujú v súlade so zákonom, majú presne stanovené postupy, čo majú urobiť,“ povedal.

Šéf SIS argumentuje trestnoprávnym konaním

Saloň hovorí, že stretnutie v sídle SIS bolo neštandardné, vzhľadom na zoznam účastníkov sa podľa neho rozprávali o vážnych podozreniach z trestných činov. Upozornil, že tam bol aj riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorého úlohou má byť riešenie trestnej činnosti policajtov. Riaditeľa SIS Michala Aláča sa pýtali na možnosť odtajnenia správy, ten im povedal, že vzhľadom na trestnoprávne konanie nebude odtajnená.

Saloň tiež uviedol, že ak by premiér Eduard Heger (OĽANO) na stretnutie zavolal aj jeho alebo napríklad šéfa brannobezpečnostného výboru, pochybnosti o schôdzke by sa vyvrátili.

Skutok sa stal, zdôraznil podpredseda parlamentu

Grendel ešte v pondelok (1. 6.) na sociálnej sieti avizoval, na čo sa chce na utorkovom výbore pýtať. Zároveň upozornil, že dokument pripomínajúci časť inkriminovanej správu SIS, ktorý sa šíril internetom, už z verejného priestoru zmizol.

„Niekto sa zľakol následkov? Z internetu zmizli dokumenty pripomínajúce utajovanú správu SIS pre predsedu parlamentu o údajnej manipulácii svedkov známych korupčných káuz. Skutok sa však stal a na zajtrajšom (2.6. – pozn. red.) výbore pre kontrolu činnosti SIS sa budem pýtať: 1. boli takéto dokumenty doručené do NRSR? 2. ak áno, kde boli uložené? 3. kto všetko do nich nahliadol? 4. kto a ako mal zabezpečiť, aby sa z nich nevyhotovovali nelegálne fotografie? Národná rada musí byť schopná chrániť utajované skutočností pred nezákonným vyzradením. V opačnom prípade riskuje reputačné riziko nehodné zákonodarného zboru,“ uviedol podpredseda parlamentu na svojom profile.

Zdroj: fb/ggrendel

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Údajný únik správy SIS už rieši polícia. Grendel tvrdí, že už z internetu zmizla: Niekto sa zľakol?