eReport.sk
Remišová
Veronika Remišová, foto: sita

U Remišovej majú bordel v zmluvách. Ich asistent je totiž na roztrhanie.


Asistent strany Za ľudí Veroniky Remišovej podľa zmluvy pracoval pre dvoch poslancov súčasne. Zákon ale niečo podobné nedovoľuje. Aby všetko sedelo v medziach platnej legislatívy, strana nakoniec prehrešok napravila, ale až potom ako na pochybenie upozornila redakcia eReport.

Marián Ruňanin ešte donedávna podľa oficiálnych zdrojov, ako poslanecký asistent, sedel na dvoch stoličkách zároveň. Mesačne, tak podľa zverejnených zmlúv mohol poberať dva platy. Ak by sa tak dialo, porušil by platnú legislatívu.

Porušovali zákon?

Ruňanin, tak podľa webovej stránky Národnej rady ešte do 28. septembra vypomáhal ako asistent poslankyni Vladimíre Marcinkovej, no zároveň aj jej kolegovi Tomášovi Lehotskému. Zákon Národnej rady o platových pomeroch, niektorých ústavných činiteľov však Ruňaninovi takéto „rozdvojenie“ nepovoľuje. Štvrtý paragraf zákona totiž explicitne hovorí, že „asistent môže vykonávať funkciu len pre jedného poslanca.“ Na papieri, tak Ruňanin zákon porušil. Aké je ale vysvetlenie samotnej strany Za ľudí a národnej rady?

Parlamentný chaos

EReport.sk oslovil k téme aj vedenie Za ľudí. „Ak je to tak, musí sa to zosúladiť a za chybu sa ospravedlňujeme,“ povedal podpredseda strany a parlamentu Juraj Šeliga. Deň po tom, ako sme na problém upozornili, meno asistenta na stránkach parlamentu už nesvietilo pri dvoch poslancoch. Oficiálne podľa parlamentného webu Ruňanin pracuje už len pre Marcinkovú.

Samotný problém, napokon „rozlúskla“ národná rada. Tá totiž tvrdí, že o chybe vedela a evidovali ju. Otázne je, prečo ju odstránili, až po tom, ako na ňu bolo upozornené. „K uzatvoreniu druhej zmluvy s pánom Ruňaninom na vykonávanie služieb asistenta pre poslanca Národnej rady pána Lehotského došlo nedopatrením,“ snažila sa vniesť do situácie viac svetla parlamentná kancelária. Podľa nej obidve strany, národná rada a aj Marián Ruňanin samotnú zmluvu považujú za neplatnú.

Do 28. septembra Ruňanin podľa webu národnej rady pracoval pre dvoch poslancov, po upozornení, už len pre jedného. Foto: nrsr

A tu sa to začína komplikovať, napriek tomu, že Ruňanin podľa parlamentného webu v súčasnosti pracuje pre Marcinkovú, podľa strany Za ľudí už od októbra sa to opäť zmení, a tentokrát bude vypomáhať ako asistent zase už len výhradne Lehotskému. Strácate sa? Ani sa nedivíme. „Marián Ruňanin bol asistentom poslankyne Vladimíri Marcinkovej, ukončil s ňou spoluprácu a od 5.10.2020 bude asistentom poslanca Tomáša Lehotského,“ reagovala strana na problematiku. Aký  plat bude poberať neprezradili.

Koľko bral platov?

U Marcinkovej podľa oficiálnych zmlúv mal začať Ruňanin pracovať od mája a mesačne si pripísať na účet 600 eur, u Lehotského začal v auguste s mesačnou výplatou 449 eur. Teda od leta sa mali obidva platy prekrývať. Podľa Centrálneho registra zmlúv by si Ruňanin za celé volebné obdobie v Lehotského službách zarobil 19 307 eur a u Marcinkovej by si tak celkovo mal postupne prilepšiť o 27 600 eur.

Marián Ruňanin (v strede), podľa webu národnej rady do 28. septembra pracoval pre dvoch poslancov súčasne. Foto: fb/sita

Národná rada, ale prizvukuje nulitnosť, teda neplatnosť druhej zmluvy s poslancom Lehotským. Taktiež tvrdia, že Ruňanin nikdy dva platy súčasne nepoberal. „Pán Ruňanin si nemôže fakturovať, ani si nefakturoval, za služby asistenta pre pána poslanca NR SR pána Lehotského,“ tvrdí vedenie parlamentu.

Problematický Centrálny register zmlúv

Kto teda tento chaos nakoniec zapríčinil? Národná rada aj strana Za ľudí ukazuje prstom na Centrálny register zmlúv, v ktorom sú dokumenty uložené v elektronickej forme na webovej stránke.

Kancelára parlamentu upozorňuje, že už raz zverejnenú zmluvu v registri zmlúv nie je možné z predmetného portálu stiahnuť. „To, že v Centrálnom registri zmlúv existujú zmluvy, ktoré sa prekrývajú je technický problém, ktorý vznikol omylom,“ reaguje zase strana Za ľudí.

Poslanec a asistenti

Ako to vlastne je s poslancami a asistentmi? Na lepšie pochopenie, podľa vyššie uvedeného zákona môže poslanec využívať služby až troch asistentov a disponuje s určitým „budgetom“, ktorý buď celý investuje do jedného asistenta, alebo ho môže pokojne rozdeliť aj pre všetkých troch.

Zákon hovorí, že výška odmeny pre asistenta je 2,7 násobok priemernej nominálnej mzdy zamestnanca, tá v prvom štvrťroku roku 2020 vystúpila na 1086, eur, teda poslanec má na rozhadzovanie takmer tritisíc eur. Keďže ich môže svojvoľne rozdeliť medzi asistentov, občas sa stáva, že celá suma poputuje do peňaženky len jedného asistenta a ten sa môže mesačne tešiť poriadne mastnej výplate.

Zdroj foto: sita, fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

U Remišovej majú bordel v zmluvách. Ich asistent je totiž na roztrhanie.

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne