eReport.sk
Turecko vypustilo do vesmíru svoj prvý komunikačný satelit
Turecko vypustilo do vesmíru svoj prvý komunikačný satelit zdroj: fb

Turksat 6A-Projekt domácej výroby: Turecko vypustilo do vesmíru svoj prvý komunikačný satelit


Turecko v noci utorok vypustilo na obežnú dráhu Zeme svoj prvý komunikačný satelit domácej výroby Turksat 6A. Tento krok podľa Ankary rozšíri satelitné pokrytie krajiny a uspokojí potreby v oblasti v televízneho vysielania.

Družicu vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX zo základne amerických Vesmírnych síl na Myse Canaveral na Floride. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že pre jeho krajinu ide o otvorenie novej etapy vo výrobe satelitov.

,,Ako Turecko sme vyrobili viac ako 81 percent subsystémov, satelitných pozemných staníc a softvéru v rámci projektu (Turksat) 6A, ktorý má veľký význam pre budúcnosť našej krajiny vo vesmíre,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Horehroním sa prehnala silná búrka
  2. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. poslanec Richard Glück (SMER-SSD).

Signál z družice Turksat 6A

Prvý signál z družice Turksat 6A bol prijatý podľa plánu 67 minút po jej vypustení, uviedol turecký minister dopravy a infraštruktúry Abdulkadir Uraloglu. ,,Dostaneme našu vlastnú komunikáciu, naše televízne vysielanie na bezpečnejšiu a lepšiu úroveň,“ dodal. Ankara využila služby spoločnosti SpaceX aj v minulosti. Uraloglu povedal, že Turksat 6A je výsledkom desaťročného úsilia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turksat 6A-Projekt domácej výroby: Turecko vypustilo do vesmíru svoj prvý komunikačný satelit

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre