tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Turizmus: Zvýšenú lavínovú hrozbu vyhlásili vo všetkých slovenských pohoriach

Vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí je na pondelok vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Vplyvom silného vetra a sneženia sú na mnohých svahoch vytvorené nestabilné snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti. „Nový sneh nie je dostatočne zviazaný so staršou vrstvou snehu. Uvoľniť lavínu na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení. Tiež je možný zosuv stredných, výnimočne aj veľkých spontánnych doskových lavín, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy,“ upozornil Kyzek s tým, že lavínové nebezpečenstvo je vplyvom vetra priestorovo veľmi variabilné.

Počas nedele (30. 1.) na horách snežilo a fúkal extrémne silný severozápadný vietor s rýchlosťou v nárazoch až 40 metrov za sekundu. V teréne sa striedajú miesta s novým naviatym snehom, ktorý dosahuje miestami aj viac ako jeden meter, a tvrdým až ľadovým povrchom starého snehu. Podľa Kyzeka majú najviac snehu záveterné južné a juhovýchodné svahy. Naopak, najmenej severné svahy vystavené silnému vetru. Z nich niektoré sú vydreté až do skál alebo trávy.

Kyzek priblížil, že veľké množstvo nového snehu je tiež v dolinách, v pásme lesa. Na severnej strane Tatier sa medzi vrstvami starého firnového a novšieho snehu naďalej nachádza kritická vrstva hranatozrnného snehu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turizmus: Zvýšenú lavínovú hrozbu vyhlásili vo všetkých slovenských pohoriach

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku