eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: tasr/ap

Turecko vstup severských štátov do NATO zatiaľ nepodporí. Stoltenberg: Obavy Ankary sú pochopiteľné

Čavošoglu bol po stretnutí so Stoltenbergom zdržanlivejší a povedal, že kroky ohľadom boja proti terorizmu, ktoré doteraz Švédsko a Fínsko podnikli, ešte nie sú dostatočné.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecko to zatiaľ odmieta
  2. Potrebuje svet jadrovú vojnu?
  3. Smutné správy z Brazílie
  4. Moslimské ženy

Švédsko a Fínsko sa zaviazali spolupracovať s Tureckom a dokázať mu, že sa nemusí obávať ich vstupu do Severoatlantickej aliancie. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom v Istanbule. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Erdogan má stále pochybnosti

Stoltenberg súčasne vyhlásil, že „je čas privítať Fínsko a Švédsko ako členov NATO“.  „V týchto nebezpečných časoch je ešte dôležitejšie dokončiť ich vstup (do Aliancie), zabrániť nejakému nedorozumeniu alebo mylnej kalkulácii v Moskve,“ upozornil šéf NATO.

Agentúra DPA uvádza, že Čavošoglu bol po stretnutí so Stoltenbergom zdržanlivejší a povedal, že kroky ohľadom boja proti terorizmu, ktoré doteraz Švédsko a Fínsko podnikli, ešte nie sú dostatočné. Agentúra AFP pripomenula, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní Fínsko a Švédsko z poskytovania útočiska kurdským militantom, ktorých Ankara považuje za teroristov.   

 Stoltenberg na adresu severanov: Je to aj v ich záujme

Stoltenberg označil tieto obavy Turecka za pochopiteľné. Súčasne však uviedol, že Fínsko a Švédsko majú v oblasti boja proti terorizmu záujem o užšiu spoluprácu s Tureckom. „Je to aj v ich záujme,“ konštatoval šéf Severoatlantickej aliancie.

Švédsky premiér sa chystá do Ankary

Turecko, Švédsko a Fínsko uzavreli v júni tohto roku dohodu, ktorá obsahovala ustanovenia o vydávaní a zdieľaní informácií. Obe severské štáty sa začiatkom tohto roka vzdali svojej dlhodobej politiky neangažovanosti a požiadali o vstup do NATO, a to z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu a jej následkov na bezpečnosť Európy.

AFP vo svojej správe uviedla, že turecký prezident akceptoval žiadosť nového švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona o návštevu Turecka. Návšteva je zrejme súčasťou snáh Štokholmu o odblokovanie kandidatúry Švédska do NATO. Kristersson by mal Ankaru navštíviť v utorok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecko vstup severských štátov do NATO zatiaľ nepodporí. Stoltenberg: Obavy Ankary sú pochopiteľné

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti