Washington sa o.i. sťažoval na prípad, ktorý na ICJ podala JAR a v ktorom obvinila Izrael z genocídy v súvislosti s izraelským vojenským útokom na Pásmo Gazy, ktorý si vyžiadal desaťtisíce mŕtvych a spôsobil humanitárnu krízu.
Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o znížení finančnej pomoci USA Juhoafrickej republike (JAR). Uviedol to v piatok Biely dom s odvolaním sa na nesúhlas s jej pozemkovou politikou a prípadom genocídy na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) proti Izraelu ako spojencovi Washingtonu. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry Reuters.
Spojené štáty v roku 2023 vyčlenili na pomoc JAR takmer 440 miliónov dolárov, vyplýva z najnovších údajov vlády USA. Ministerstvo zahraničných vecí JAR v sobotu uviedlo, že nariadenie „nie je vecne správne a neuznáva hlbokú a bolestivú históriu kolonializmu a apartheidu v JAR“.
Biely dom uviedol, že Washington vypracuje aj plán na presídlenie belošských juhoafrických farmárov a ich rodín ako utečencov.
Americkí predstavitelia prostredníctvom programu pre prijímanie utečencov podniknú kroky na uprednostnenie humanitárnej pomoci. A to vrátane prijatia a presídlenia Afrikáncov z JAR, ktorí sú väčšinou belošskými potomkami prvých holandských a francúzskych osadníkov, dodal Biely dom.
„Je iróniou, že výkonný príkaz poskytuje štatút utečenca v USA pre skupinu v JAR, ktorá patrí medzi ekonomicky najprivilegovanejšie. A to v situácii, kedy zraniteľní ľudia z iných častí sveta sú v USA deportovaní a azyl im je odopretý napriek skutočným ťažkostiam,“ reagovalo vo vyhlásení juhoafrické ministerstvo zahraničných vecí.
Trump bez uvedenia dôkazov povedal, že „JAR konfiškuje pôdu“ a že s „určitými skupinami ľudí“ sa tu zaobchádza „veľmi zle“. Miliardár Elon Musk, ktorý sa narodil v JAR a má blízko k Trumpovi, uviedol, že belošskí Juhoafričania sú obeťami „rasistických zákonov o vlastníctve“.
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa, ktorý v januári podpísal zákon, ktorého cieľom je uľahčiť štátu vyvlastňovanie pôdy vo verejnom záujme, túto politiku obhajuje. Vyhlásil, že vláda nekonfiškuje žiadnu pôdu. Cieľom týchto opatrení je vyrovnať rasové rozdiely vo vlastníctve pôdy v JAR, kde prevláda černošské obyvateľstvo. Ramaphosa v tejto súvislosti zdôraznil, že JAR „sa nenechá zastrašiť“.
Mohlo by vás zaujímať
JAR má za sebou bohatú históriu koloniálneho dobývania a vyvlastňovania. To vytlačilo černošskú väčšinu do preplnených mestských štvrtí a vidieckych rezervácií.
Britskí imperiálni správcovia krajiny dali väčšinu poľnohospodárskej pôdy belochom. Afrikánska národná strana (ANP) v roku 1950 prijala zákon, ktorým si prisvojila 85 percent územia a vyhnala 3,5 milióna černochov z ich pôvodných domovov.
Za uplynulých 30 rokov, čo je pri moci Africký národný kongres (ANC), sa v rámci modelu „ochotný kupujúci, ochotný predávajúci“ uskutočnila určitá reštitúcia pôdy. Kritici ju však odsúdili ako veľmi pomalú a obvinili belošských vlastníkov pôdy z hromadenia majetku.
Belosi stále vlastnia v JAR tri štvrtiny poľnohospodárskej pôdy. To kontrastuje so štyrmi percentami pôdy v rukách černochov, ktorí tvoria 80 percent obyvateľstva krajiny. A to v porovnaní s ôsmimi percentami belošskej populácie, vyplýva z najnovšieho auditu z roku 2017.
Washington sa tiež sťažoval na prípad, ktorý na ICJ podala JAR a v ktorom obvinila Izrael z genocídy v súvislosti s izraelským vojenským útokom na Pásmo Gazy, ktorý si vyžiadal desaťtisíce mŕtvych a spôsobil humanitárnu krízu.
Izrael tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že konal v sebaobrane po smrtiacom útoku palestínskych militantov z hnutia Hamas zo 7. októbra 2023. Biely dom uviedol tento prípad ako príklad toho, že JAR zaujala voči USA a ich spojencom nepriateľský postoj.
Biely dom uviedol, že Trumpom podpísaný dekrét sa bude týkať otázok ľudských práv v JAR. Trump krátko po nástupe do svojho druhého funkčného obdobia 20. januára pohrozil, že zastaví finančnú pomoc pre túto krajinu.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Trump trestá Juhoafrickú republiku kvôli jej obvineniu Izraela z genocídy v Pásme Gazy