eReport.sk
Kamala Harrisová, Donald Trump Zdroj: X

Trump to ani po atentáte nemá isté, Harrisová má dokonca lepšie šance


Profesor Lichtman vyvinul metódu predpovedania víťaza amerických prezidentských volieb a úspešne ju overil aj na všetkých predchádzajúcich voľbách. Teraz tvrdí, že väčšiu šancu ako Trump má Harrisová.

Profesor Allan Lichtman pôsobí ako historik, no ešte lepšie mu ide predpovedanie budúcnosti. V 80. rokoch vyvinul metódu, vďaka ktorej od roku 1984 správne predpovedal výsledky amerických prezidentských volieb. Teraz, keď do volieb v USA zostávajú tri mesiace, sa Lichtman domnieva, že aj po odstúpení úradujúceho prezidenta Joea Bidena vyhrajú Demokrati pod vedením Kamaly Harrisovej. Správne predpovedal aj výhru Donalda Trumpa v roku 2016.

Lichtmanov systém

Americký profesor v júni uviedol, že by sa muselo veľa pokaziť, aby Biden novemberové voľby prehral. Odvtedy však udalosti v USA nabrali dramatický spád, keď Biden pred viac než týždňom odstúpil z boja o prezidentský post.

Lichtmanov systém, nazývaný 13 kľúčov k Bielemu domu, sú jednoduché otázky skúmajúce politické prostredie pred voľbami, na ktoré si jednotlivci odpovedajú buď áno, alebo nie. Ako historik a sociológ vysvetlil, ak je šesť alebo viac kľúčov nepravdivých, dochádza k výmene strán v Bielom dome. Ak je nepravdivých menej než šesť, víťazí stabilita a úradujúci prezident.

Lichtman teraz, aj po Bidenovom odstúpení, stále vidí Demokratickú stranu ako víťaza nadchádzajúcich volieb. Napriek tomu, že stratila jeden z kľúčov k zvoleniu, a to, že kandidátom vládnucej strany je úradujúci prezident. Aby Demokrati prehrali, museli by podľa Lichtmana prísť o ďalšie tri kľúče.

Prieskumy verejnej mienky z posledných dní dávali približne rovnaké šance na víťazstvo republikánovi Donaldovi Trumpovi aj súčasnej viceprezidentke Kamale Harrisovej. Tá má nomináciu na uchádzačku o prezidentský úrad už takmer istú, pretože ju podporilo dostatočné množstvo delegátov. Podporu jej vyjadril aj sám Biden, keď sa rozhodol z volieb odstúpiť. Oficiálne však strana začne vyberať kandidáta až tento štvrtok, jasno by malo byť do 7. augusta.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke z 23. apríla 2022 bývalý americký prezident Donald Trump gestikuluje počas zhromaždenia v Delaware.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Donald Trump.
  4. Donald Trump

„Ak by sa Harrisová kandidátkou nestala, vládnúca strana môže prísť o ďalší kľúč,“ povedal Lichtman. Dodal, že sa nič nestane kadidátkou skutočne bude Harrisová, Trump sa v tom prípade podľa jeho názoru do Bieleho domu nevráti.

Konečná predpoveď príde v auguste

Harrisová za uplynulý týždeň na svoju kampaň vybrala 200 miliónov dolárov a získala 170 tisíc nových dobrovoľníkov. „Zdá sa tiež, že do Demokratickej strany vniesla novú energiu a radosť. Rozptyľuje hlavný argument republikánov proti Joeovi Bidenovi, že je príliš starý a pokleslý. Je očividne mladá, veľmi bystrá a schopná,“ myslí si americký profesor.

Bidenovo odstúpenie ho neprekvapilo. Rozhodnutiu neobhajovať mandát predchádzali niekoľkotýždňové dohady o prezidentovom zdravotnom stave, ktoré vyvolal jeho výkon v televíznej debate s Trumpom z konca júna.

„Biden čelil obrovskému tlaku, ktorému bolo ťažké odolať, najmä keď Demokrati predviedli neuveriteľné divadlo, v ktorom zhadzovali svojho úradujúceho prezidenta. Strane to však neublížilo tak, ako by sa dalo očakávať. Muselo by sa toho ešte veľa pokaziť, aby Harrisová prehrala,“ mieni Lichtman.

Konečnú predpoveď oznámi na konci augusta. Opakuje však, že už teraz si je takmer istý, že zvíťazí Harrisová. Svoju metódu vyvinul v roku 1981 a úspešne ju overil aj na všetkých predchádzajúcich amerických prezidentských voľbách od výhry Abrahama Lincolna v roku 1860 až po zvolenie Ronalda Reagana v roku 1980.

Do konca budúceho mesiaca si necháva otáznik pri troch kľúčoch. Po prvé, že sa o nomináciu vládnúcej strany v primárkach nezvedie žiadny vážny súboj. Situáciu by podľa neho mohlo ďalej zmeniť, keby do boja o Biely dom vstúpila tretia strana. Zmienil aj meno Roberta Kennedyho, synovca exprezidenta Johna F. Kennedyho.

„Tento nezávislý uchádzač je v prieskumoch silnejší než ktorýkoľvek kandidát tretej strany v posledných desaťročiach a získava podporu zhruba desiatich percent registrovaných voličov vo všetkých štátoch, kde sa bojuje o priazeň,“ upozorňuje.

13 kľúčov k Bielemu domu:

  1. Po voľbách v polovičke volebného obdobia má vládnuca strana v Snemovni reprezentantov USA viac kresiel než po predchádzajúcich voľbách v polovičke volebného obdobia.
  2. O nomináciu vládnucej strany sa v primárkach nevedie žiadny vážny súboj.
  3. Kandidátom vládnucej strany je úradujúci prezident.
  4. O Biely dom neusiluje žiadny významný predstaviteľ tretej strany alebo nezávislý kandidát.
  5. Ekonomika nie je v čase volebnej kampane v recesii.
  6. Reálny hospodársky rast prepočítaný na obyvateľa počas volebného obdobia je rovnaký alebo vyšší než počas predchádzajúcich dvoch volebných období.
  7. Súčasná vláda vykonáva významné zmeny v národnej politike.
  8. Počas funkčného obdobia nedochádza k dlhodobým sociálnym nepokojom.
  9. Vládnuca administratíva nie je poznačená žiadnym veľkým škandálom.
  10. Vládnuca administratíva významne nezlyhala v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.
  11. Vládnuca administratíva dosiahla významný úspech v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.
  12. Kandidát vládnucej strany je charizmatický alebo je národným hrdinom.
  13. Súper kandidáta vládnucej administratívy nie je charizmatický ani nie je národným hrdinom.

Zdroj: Aktualne.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trump to ani po atentáte nemá isté, Harrisová má dokonca lepšie šance

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne