eReport.sk
Foto: tasr

Trump plní svoj sľub ukončenia „nekonečných vojen“

Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že Spojené štáty by mohli stiahnuť všetky svoje jednotky z Afganistanu do konca tohto roka. Informovala o tom agentúra DPA.

„Malý zvyšný počet našich odvážnych mužov a žien slúžiacich v Afganistane by mal byť doma do Vianoc!“ napísal Trump v tvíte, bližšie podrobnosti však neposkytol.
Trumpovo vyjadrenie prišlo necelý mesiac pred prezidentskými voľbami v USA, pred ktorými republikánsky šéf Bieleho domu zaostáva v prieskumoch za svojím demokratickým vyzývateľom Joeom Bidenom.

Americký prezident Donald Trump si podáva ruku s  afganským prezidentom Ašrafom Ghaním počas nečakanej návštevy amerických vojakov pri príležitosti amerického sviatku Deň vďakyvzdania na leteckej základni Bagrám v Afganistane 28. novembra 2019. Foto: tasr


Zredukovanie počtu amerických vojakov pôsobiacich v zahraničí bolo jednou z hlavných tém Trumpovej predvolebnej kampane v roku 2016 a prezident sa teraz snaží ukázať, že plní svoj sľub ukončenia „nekonečných vojen“, píše agentúra AFP. V polovici septembra Trump povedal, že chce v skorom čase znížiť počet amerických vojakov v Afganistane na 4000.
Vo februári Spojené štáty podpísali s afganským militantným hnutím Taliban mierovú dohodu zameranú na ukončenie najdlhšej vojny v dejinách USA. Na základe tejto dohody by mali Afganistan opustiť všetci zahraniční vojaci, a to do 14 mesiacov výmenou za bezpečnostné záruky Talibanu.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trump plní svoj sľub ukončenia „nekonečných vojen“

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti