eReport.sk
Na snímke Donald Trump. Foto: tasr/ap

Trump plánuje urovnať konflikt Ruska a Ukrajiny za 24 hodín: Kremeľ tvrdí, že s Putinom o vojne nediskutuje


Ruský prezident Vladimir Putin a bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump nevedú dialóg o podmienkach dosiahnutia mieru na Ukrajine. Na stredajšej tlačovej konferencii v Moskve to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informovala agentúra Reuters.

Trump už skôr opakovane vyhlásil, že ak bude znovuzvolený, má v úmysle dosiahnuť urovnanie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou za 24 hodín. Portál Politico odvolávajúci sa na dvoch expertov na národnú bezpečnosť blízkych Trumpovi v utorok napísal, že republikán v rámci svojho plánu ukončiť vojnu na Ukrajine rokuje s Putinom o tom, akú časť okupovaného ukrajinského územia si môže Moskva ponechať.

Politico neuvádza podrobnosti o formáte, v akom tieto rokovania prebiehajú a v akom štádiu sa nachádzajú, ani o akých územiach sa diskutuje. Trump zároveň podľa spomínaných zdrojov zvažuje možnosť uzavrieť s Putinom dohodu, podľa ktorej by sa Severoatlantická aliancia nerozširovala ďalej na východ, najmä o Ukrajinu a Gruzínsko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD)
  2. Štátny tajomník Marek Eštok
  3. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  4. ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)

Súčasťou Trumpovho plánu

Ukončenie konfliktu na Ukrajine je podľa Politica súčasťou Trumpovho plánu týkajúceho sa reformy NATO. Portál píše, že je nepravdepodobné, že by Spojené štáty v prípade opätovného víťazstva Trumpa vystúpili z NATO, potenciálny budúci prezident však zvažuje vytvorenie „dvojstupňového systému“ v Aliancii. Túto myšlienku ako prvý predostrel popredný predstaviteľ Trumpovej administratívy, bývalý generálporučík Keith Kellogg. Spočíta v tom, že krajiny, ktoré nesplnia cieľ výdavkov na obranu vo výške dvoch percent HDP, nebudú profitovať zo štedrých príspevkov Washingtonu a nedostanú bezpečnostné záruky zo strany USA.

Porušenie článku 5 Severoatlantickej zmluvy

Politico poznamenáva, že túto ideu možno považovať za porušenie článku 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý zaručuje kolektívnu obranu v prípade útoku na jedného z členov Aliancie.
Podľa Politica plánujú Spojené štáty zachovať „jadrový dáždnik“ nad Európou a ponechať svoje letectvo a základne v Nemecku, Británii a Turecku. Politico konštatuje, že Trumpov nový prístup k NATO „bude predstavovať revolúciu“, ktorú Európa v dohľadnej dobe nie je úplne schopná uskutočniť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trump plánuje urovnať konflikt Ruska a Ukrajiny za 24 hodín: Kremeľ tvrdí, že s Putinom o vojne nediskutuje

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: