eReport.sk
Na snímke robotický stroj v priestoroch baterkárne výrobného závodu automobilky Groupe PSA Slovakia v Trnave. Foto: tasr

Tretine pozícií hrozí zánik! Koľko Slovákov môže prísť o robotu pre roboty?

Tretine pozícií hrozí zánik! Až takáto významná časť pracovných miest aj na Slovensku je reálne ohrozená. Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Konkrétne v dokumente Vyhliadky zamestnanosti v krajinách OECD. Dôvod? Automatizácia, robotizácia a umelá inteligencia postupne nahradia ľudskú pracovnú silu.

Nástupom digitálnej a internetovej ekonomiky sa nemení len spotrebiteľské správanie. Výraznou zmenou prechádza aj trh práce. Jedným z najohrozenejších sektorov na Slovensku je automobilový priemysel. V ňom je zamestnaných takmer 300 – tisíc ľudí.

Hrozba pre robotníkov aj pokladníkov

Podľa odhadov poradenskej spoločnosti McKinsey by do roku 2030 mohlo prísť o prácu až 800 miliónov pracovníkov po celom svete. „Do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo predavači či pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahradia technologické zariadenia,“ hovorí Roman Kučera z personálnej agentúry MAXIN´S Group.

Najviac dotknutý bude priemysel

Robotizáciou sú najviac ohrozené nízkozvalifikované pracovné miesta. Tie sú obsadzované prevažne v automobilovom, elektrotechnickom alebo potravinárskom priemysle. Roboty majú menšiu chybovosť, sú presnejšie a pre firmy menej nákladné ako ľudia.

„Aktuálne u nás pripadá na 10 – tisíc zamestnancov v priemyselnej výrobe 151 robotov. Celosvetový priemer sa pohybuje na úrovni 85 robotov na 10 – tisíc zamestnancov. V rámci robotizácie v Európe vedie Nemecko, kde pribúda ročne trikrát viac robotov v priemyselnej výrobe ako u nás”, tvrdí Roman Kučera.

Relatívnu istotu majú učitelia či lekári

Naopak, pracovné pozície, ktoré si vyžadujú interakciu s ľuďmi a využitie sociálnej inteligencie či prácu v nepredvídateľnom prostredí budú podľa odborníkov zo Slovenskej technickej univerzity
(STU) v prvej vlne len ťažko automatizovateľné.

„Relatívne ´bezpečné´ pracovné miesta predstavujú profesie ako učiteľ, zdravotná sestra, lekár, zubár, vedec, podnikateľ, programátor, inžinier, sociálny pracovník, umelec, kaderník či
fyzioterapeut”,
tvrdia autori Manuálu pre firmy na zavedenie umelej inteligencie z STU.

Automobilová veľmoc nahrádza ľudí

Slovensko je počtom vyrobených áut v prepočte na obyvateľa automobilovou veľmocou. Práve automobilová výroba je charakteristická rutinnými činnosťami. Tie sa vykonávajú v presnom poradí a v kontrolovanom prostredí. Preto sú mnohé pracovné miesta nahrádzané linkami, ktoré obsluhujú roboti. Dá sa preto očakávať, že mnoho pozícií v automobilkách časom úplne zanikne

„Napriek týmto skutočnostiam je Slovensko pre zahraničných investorov stále lákavé, nakoľko je tu veľa vzdelaných a pracovitých zamestnancov a za ´rozumnú cenu“´ Zamestnanci svojou šikovnosťou vedia vyrobiť veľmi kvalitné komponenty, súčiastky a celé automobily
vo vysokej kvalite,“
prezrádza Kučera.

Transformáciou neprejde len trh práce

Podľa štúdie STU bude mať 65 percent detí aktuálne nastupujúcich do základných škôl pracovné miesta, ktoré ešte neexistujú. Ide o pozície, na ktoré ich dnešný vzdelávací systém nedokáže pripraviť. Vzdelávanie sa podľa odborníkov musí zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť. A to zmenou zamerania z dnešného pasívneho prijímania informácií na aktívne učenie sa “pre seba”.

„Je to beh na dlhé trate, ale určité percento ľudí bude musieť naskočiť na tento vlak a doplniť si, či získať potrebné digitálne zručnosti“, prízvukuje odborník z personálnej agentúry.

Otázkou je: čo s ľuďmi, ktorí vzhľadom na tento vývoj prídu o svoju prácu? Podľa Kučeru ešte stále existujú oblasti, kde sa môžu uplatniť. „Výhodou Slovenska je, že stále nemáme naplno využitý potenciál cestovného ruchu alebo agrorezortu, v ktorých môžu nájsť náhradu za svoju stratenú prácu“.

Zdroj: pr článok


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tretine pozícií hrozí zánik! Koľko Slovákov môže prísť o robotu pre roboty?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti