eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: facebook.com

Trestné konanie pre týranie dôchodcov neukončili ani po troch rokoch vyšetrovania, podobne sú na tom aj iné prípady


Ak sa súčasná opozícia sťažuje za snahu skrátiť premlčacie doby na viaceré trestné činy, tak by sa mali pozrieť aj na to, ako dlho trvá vyšetrovanie trestného konania v prípadoch, kde by to dlho rozhodne trvať nemalo. Tak ako napríklad v prípade Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali v minulosti zle zaobchádzať so seniormi, nebolo ani po troch rokoch trestné stíhanie ukončené.

Vyšetreniu bránia (ne)obvyklé prekážky

V prípade domova dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali v minulosti zle zaobchádzať so seniormi, neboli ani po rokoch ukončené trestné stíhania. Týka sa to oboch vedených konaní. Pre TASR to uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková. „Na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II sú v tejto súvislosti evidované dve trestné oznámenia,“ skonštatovala Šimunková.

V jednom prípade bolo trestné stíhanie začaté v marci 2021, a to vo veci zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Doposiaľ však nebolo ukončené, keďže nebol stále vyhotovený znalecký posudok znaleckého ústavu k zraneniam osôb. Trestné oznámenie podal v roku 2021 starosta Ružinova Martin Chren.

Na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II sú v tejto súvislosti evidované dve trestné oznámenia.

Jana Šimunková, bratislavská krajská policajná hovorkyňa

Druhý prípad je evidovaný ako trestný čin ublíženia na zdraví. Na základe zistených skutočností bol koncom januára 2023 podaný návrh na podanie obžaloby. Prípad však ukončený ešte nebol. Trestné oznámenie vo veci prečinu ublíženia na zdraví neznámym páchateľom na chránených osobách podal ešte v januári 2020 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Urobil tak po dohľade vykonanom z vlastnej iniciatívy v Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorý sa týkal deviatich pacientov privezených z predmetného zariadenia pre seniorov. Zadokumentovaných však bolo v minulosti niekoľko prípadov možného týrania seniorov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  2. Hrabko reagoval na výsledky novembrového prieskumu agentúry AKO pre TASR, podľa ktorého 57,2 percenta respondentov súhlasí s názorom, že nový kabinet bude vládnuť efektívnejšie a s lepšími výsledkami ako vlády I. Matoviča a E. Hegera.
  3. Predložil ju Suskov rezort

Na prípady, ktoré vykazovali znaky týrania, upozornili intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a rezortu práce, ktoré boli povolané po tom, ako začali v zariadení začiatkom februára 2021 pribúdať prípady nového koronavírusu. Koncom mája 2021 ukončil kontrolu v zariadení Bratislavský samosprávny kraj, ktorý ju vykonal na základe postúpeného anonymného podnetu. Kontrola preukázala porušenia zákona o sociálnych službách.

Kraj zároveň v rámci kontroly požiadal viaceré inštitúcie o súčinnosť. Jednou z nich bol Inšpektorát práce Bratislava. Ten zistil porušenia niektorých ustanovení Zákonníka práce i zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trestné konanie pre týranie dôchodcov neukončili ani po troch rokoch vyšetrovania, podobne sú na tom aj iné prípady

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne