eReport.sk
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
Minister financií Igor Matovič .Foto: tasr

Trest pre Slovensko? A nejde o drobné! Šokujúci Matovičov status hovorí za všetko

Slovensko z plánu obnovy a stability zrejme nedostane toľko, ako sa to medializuje! So šokujúcim tvrdením prišiel expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič. “Dnešné prepočty hovoria o výpadku cca 900 miliónov,” uviedol v pondelok večer na sociálnej sieti šéf OĽANO. A jedným dychom vysvetľuje dôvod, prečo by malo Slovensko dostať o takmer miliardu eur menej. O tom, či je uveriteľný, posúďte sami.

Slovenský plán obnovy má zelenú, oznámila v pondelok počas návštevy Bratislavy predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová. Náš plán obnovy pritom vychválila do nebies. Ocenila nielen fakt, že sme tento významný dokument dokázali odovzdať na príslušné miesta v Bruseli medzi prvými, ale aj jeho obsahovú stránku. “Som šťastná, že môžem oznámiť, že Európska komisia sa rozhodla dať zelenú slovenskému plánu obnovy a odolnosti v hodnote 6,3 miliardy eur,” vyhlásila v pondelok šéfka eurokomisie a dodala: “Pretože rýchlosť je dobrá, ale musí tam byť aj kvalita a v tomto pláne je veľa kvality.”

Leyenová a Heger počas tlačovky k plánu obnovy v Bratislave. – Foto: tasr

Nuž – a Matovič medzitým na svojom ministerstve asi vzal do ruky kalkulačku a začal prepočítavať. Výsledok svojich prepočtov samozrejme zverejnil na sociálnej sieti – a to v nasledovnom znení: “Dnes nám Európska komisia slávnostne oznámila, že nám schválila Plán obnovy v hodnote 6,3 miliardy eur. Nuž s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou to bude výrazne menej – dnešné prepočty hovoria o výpadku cca 900 miliónov. Dôvod – pokles slovenskej ekonomiky v minulom roku bol výrazne nižší ako v priemernej EÚ krajine. Inak povedané – naša pomoc ekonomike zabrala lepšie ako v iných EÚ krajinách, viac sa jej tým pádom darilo … a preto dostaneme cez Plán obnovy pomoc z EÚ menšiu.”

Zdroj: fb/igor.matovic.7

Inými slovami expremiér napísal, že vláda tak masívne a najmä efektívne počas pandémie pomáhala živnostníkom, podnikateľom a ľuďom, že Slovensko a jeho občania nepotrebujú dostať až tak “veľa”, ako sa to deklarovalo zo strany politických elít. Teda najmä zo strany Matoviča, ktorý to ešte ako premiér celé “zbúchal” a hovoril o veľkom úspechu, ktorý pri vyjednávaniach v Bruseli toho času vyjednal.

Vo vzduchu visia legitímne otázky

Legitímnou otázkou však je, či je to naozaj tak. Podľa medializovaných informácií v oficiálnych štatistikách totiž v porovnaní s inými ekonomikami naša vláda rozhodne nefiguruje, ako tá najlepšia, čo sa pomoci počas pandémie koronavírusu týka. Ak to skutočne platí a oficiálne štatistiky nie sú len zdrapom papiera, potom sa tu vynára iná legitímna otázka: Kde sa stala počas prípravy plánu obnovy, ktorý mal viac pripomienok, ako bol jeho samotný rozsah (Premiér Eduard Heger to označil veľkolepo pozitívne: niečo ako najdiskutovanejší projekt v histórii.) chyba?

Netrpezlivo budeme čakať, aký ohlas pondelkový Matovičov status vyvolá.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport