eReport.sk
Foto: shutterstock

Trápi vás bolesť chrbta? Vyskúšajte túto podložku

Mnohí z nás už dlhší čas pracujú z domu a nie každý má na túto prácu vyhovujúce podmienky. Sedenie na kuchynskej stoličke namiesto kancelárskej, vám môže spôsobovať bolesti chrbta. Mnohí z nás hľadajú nové techniky na jej prekonanie.

Vyskúšajte akupresúrnu podložku. Aj keď môže vyzerať ako staroveký nástroj na mučenie, tí čo ju používajú tvrdia, že pravidelné ležanie na nej môže pomôcť pri bolestiach, relaxácii aj spánku.

Ako to funguje?

Akupresúrne podložky vyzerajú veľmi podobne ako podložky na jogu, no hlavný rozdiel je v tom, že sú pokryté niekoľkými stovkami drobných plastových hrotov. Tieto malé výbežky vyvíjajú tlak na časti tela a hovorí sa, že prinášajú dobrý pocit. Samotná akupresúra nie je nič nové. Je to technika tradičnej čínskej medicíny, ktorá existuje už celé storočia. Zvyčajne sa vykonáva tak, že sa pomocou prstov pevne stlačia kľúčové body na tele, aby sa simulovala úľava od bolesti.

Rohož funguje podobným spôsobom. Keď si ľahnete na povrch, plastové hroty sa nepríjemne tlačia do vášho tela a spôsobujú, že mozog uvoľňuje endorfíny; euforické chemikálie, ktoré prirodzene zmierňujú stres, napätie a bolesť.

Stovky plastových hrotov vám tlačí na pokožku. – Foto: shutterstock

Aké sú výhody?

Ľudia, ktorí tieto podložky pravidelne používajú tvrdia, že sa im znížil stres, zlepšil spánok, majú viac energie, tlmia im bolesti hlavy, podporujú krvný obeh a pomohli im pri bolesti chrbta.

Existuje však veľmi málo vedeckých dôkazov na podporu výhod akupresúrnych rohoží, hoci jedna malá štúdia z roku 2011 uviedla, že by mohli byť užitočným nástrojom na relaxáciu.

Ako ju používať

Pravdepodobne by vás zaujímalo, či vás ležanie na jednej z týchto podložiek bolí. Krátka odpoveď je áno, ale je to zvláštne príjemná bolesť, ktorá sa stáva slabšou a znesiteľnejšou, čím dlhšie ste na nej. Pretože hroty môžu byť ostré, je dobré, aby začiatočníci neležali na týchto podložkách s holou pokožkou.

Ležanie na podložke je trochu ako ponorenie sa do príliš horúcej vody a chvíľu trvá, kým si zvyknete. Takže vám odporúčame odvrátiť pozornosť od bolesti, zhlboka dýchať a mať v pozadí zapnutú obľúbenú hudbu. Po nejakom čase si skutočne začnete vychutnávať ten mravenčivý pocit hrotov, ktoré sa vám zaryjú do každej časti ramien a hornej časti chrbta – oblasti, kde pravidelne držíte veľké napätie. Čoskoro si všimnete, že ostrosť hrotov postupne slabne a namiesto toho sa cítite uvoľnene, pokojne a ospalo.

Spočiatku je dobré ležať na podložke 10 minút a keď si zvyknete na tlak, môžete čas predlžovať až do 30 minút.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trápi vás bolesť chrbta? Vyskúšajte túto podložku

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti