eReport.sk
Foto: shutterstock

Trápenie pacientov, ktorí prekonali COVID-19: Majú následky, ale lekár ich nechce ošetriť



Štatistiky koronavírusu na Slovensku už niekoľko dní neplnia iba počty úmrtí či hospitalizovaných, ale aj vyliečení pacienti. Doteraz sa však veľa nehovorí o tom, čím si musia prechádzať po prekonaní COVID-19. Nielenže niektorí trpia zdravotnými komplikáciami, ale ešte majú problém sa dostať k svojmu lekárovi.

Niektorí lekári radia pacientom aj bez vážnejších komplikácií volať 155. Ilustračné foto: tasr

„Moja všeobecná lekárka mi nevie poradiť ako ďalej. Som dva mesiace na covidovej PN a mám teploty a mierne dráždenie priedušiek. Potrebujem to liečiť alebo aspoň vyšetriť. Niekoľko dní sa jej neviem dovolať,“ uviedla svoju skúsenosť jedna z diváčok diskusie Veda pomáha – COVID-19. Jej slová potvrdzujú aj skúsenosti niektorých odborníkov, ktorí sa stretávajú s tým, že pacienti po prekonaní covidu majú problém dostať sa k svojmu obvodnému lekárovi. „Veľakrát ich praktický lekár nezoberie a pošle ich na urgentný príjem na doriešenie stavu,“ prezradil v diskusii špecialista na urgentnú medicínu Július Hodosy. Pacienti sa často sťažujú na dýchanie či hnačku. „Ľudia, ktorí prekonali covid by mali byť sledovaní, lebo je tam dosť veľa komplikácií. Tí ľudia ale nemajú kam ísť, lebo ich nikto nechce ošetriť. Na jednej strane to chápem, lebo je stanovená karanténa 10 dní, ale to neznamená, že na 11. deň nemôže byť infekčný. Ale keď už to urobí lekár dva alebo tri týždne alebo mesiac po prekonaní covidu, tak to už naozaj nechápem. A takýto pacienti k nám na urgent chodia. Sám poznám niekoľko takýchto prípadov. Jednu pacientku sme odporúčali na reumatologické pracovisko do Piešťan, kde ju bez problémov zobrali. Ale niekto to musel zmanažovať a urobil to urgentný príjem,“ pripomenul Hodosy.

Niektorí pacienti po prekonaní COVID-19 končia na urgente. Ilustračné foto: tasr

Podľa dlhoročného záchranára a lekára Viliama Dobiáša určite existujú výnimky, avšak on sa s nimi nestretáva. „Prakticky na každej adrese, keď sa aj podivím a spýtam, ak máte týždeň ťažkosti, skúšali ste kontaktovať vášho obvodného lekára? Odpovedali, že áno, ale lekár im povedal, aby zavolali 155. Z pohľadu záchrannej služby si väčšina obvodných lekárov neplní svoju funkciu,“ upozornil odborník, pričom zdôraznil, že v mnohých prípadoch by ani nebolo nutné pacienta vyšetriť osobne, ale stačila by aspoň rada po telefóne. Dobiáš tiež zdôraznil, že pacientov, ktorí sa budú trápiť s následkami po prekonaní covidu bude pribúdať a tak by už riadiace štruktúry v zdravotníctve mali pripravovať edukačné materiály. V súvislosti s liečbou pacientov, ktorí prekonali COVID-19 a majú následky, sme oslovili aj Asociáciu súkromných lekárov ako i Alianciu všeobecných lekárov. Do uzávierky na naše otázky nereagovali.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trápenie pacientov, ktorí prekonali COVID-19: Majú následky, ale lekár ich nechce ošetriť