eReport.sk
Slávnostná odpustová svätá omša Celebroval J. E. Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup. Foto: fb/mestolevoca

Tradičná Levočská púť vyvrcholila svätou omšou na Mariánskej hore


Slávnostnou odpustovou svätou omšou v nedeľu vyvrcholila tradičná púť na levočskej Mariánskej hore. Celebroval ju spišský diecézny biskup František Trstenský. Podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského sa počet pútnikov v nedeľu priblížil k 100.000. Organizátori odhadujú, že návštevnosť v rámci celého pútnického týždňa prevýšila 400.000 ľudí.

Tradičná Levočská púť

Na púti podľa jeho slov prevládala príjemná a pokojná atmosféra, pričom bola duchovne naplnená. Pútnikov označil za trpezlivých. Medzi nimi bolo aj množstvo mladých rodín s deťmi či tínedžerov. Pred spovednicou sa celú noc tvoril rad. „Myslím si, že aj to svedčí o tom, aký význam pripisujú veriaci spovedi, sviatosti zmierenia, práve na tomto mieste – v mariánskej svätyni pri Bazilike Navštívenia Panny Márie,“ uviedol pre TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Poľský premiér Donald Tusk
  3. Pápež František v Maďarsku.
  4. Michal Kaščák, screenshot - rozhovor pre portál Aktuality

Trstenský v homílii veriacich vyzval, aby urobili konkrétne predsavzatie, ktoré im pomôže prehĺbiť modlitbu. Hovoril tiež o radosti z viery. „Nebojme sa svedčiť – som kresťan – pred svojimi susedmi, spolužiakmi, kolegami v práci. Neboj sa, Slovensko, s radosťou svedčiť pred ostatnými krajinami Európy o svojej viere a kresťanských hodnotách,“ prihovoril sa pútnikom.

Mladých vyzval, aby sa nestali otrokmi smútku. „Nikto neuverí hnevlivým a agresívnym kresťanom, že milujú Ježiša. Evanjelium nemožno šíriť urážkami a hnevom,“ povedal. Program tohtoročnej Mariánskej púte v Levoči sa začal v nedeľu 30. júna. Prepojená bola s Rokom modlitby. Jej témou bolo Nauč nás modliť sa.

Púť sa koná pravidelne pri príležitosti júlového sviatku Navštívenia Panny Márie. Levoča patrí k najstarším pútnickým miestam východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú do 13. storočia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tradičná Levočská púť vyvrcholila svätou omšou na Mariánskej hore

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: