eReport.sk
Vladimír Pčolinský Foto: tasr

TOTO sa im páčiť nebude! Zoroslav Kollár aj exšéf SIS idú do väzby

AKTUALIZOVANÉ – Jeden deň a dve hlavy v smútku. Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol tom Najvyšší súd SR v pondelok na svojom neverejnom zasadnutí. Okrem neho mal však súd zlé správy aj pre Zoroslava Kollára. Podnikateľovi, ktorého zadržala polícia v rámci akcie Víchrica oznámil, že bude naďalej stíhaný väzobne.

„Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného sudu z 2. marca vo veci obvineného  Zoroslava K., ktorým vyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby a nahradil väzbu obvineného písomným sľubom obvineného, dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnou zárukou 100 000 eur,“ uviedla hovorkyňa. Ako vysvetlila, NS SR pri konštatovaní dôvodov kolúznej a preventívnej väzby sám rozhodol tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol a väzbu obvineného nenahradil žiadnym z navrhovaných spôsobov.

Zoroslav Kollár od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a bývalému námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali. Najnovšie mu pribudlo obvinenie v ďalšej korupčnej kauze. Spolu s podnikateľom Tomášom Rajeckým mal Zoroslav Kollár podplácať bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa v prípade ilegálnej výroby cigariet.

Zdroj: tasr

Osud Vladimíra Pčolinského

Exriaditeľ SIS, ktorý mal prijať úplatok, aby tajná služba nesledovala podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára, bude stíhaný z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. „Senát 2T na dnešnom neverejnom zasadnutí o sťažnosti obvineného Vladimíra P. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zo 14. marca rozhodol tak, že napadnuté uznesenie zrušil a sám rozhodol o vzatí obvineného do väzby z dôvodu podľa paragrafu 71 odseku 1 písmena b Trestného poriadku,“ uviedla hovorkyňa.

NS SR na rozdiel od rozhodnutia prvostupňového súdu nezistil dôvody preventívnej väzby. Zároveň odvolací súd rozhodol o zamietnutí žiadosti obvineného o nahradenie väzby prevzatím záruky za ďalšie správanie obvineného dôveryhodnými osobami, písomným sľubom, dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj peňažnou zárukou.

Vladmíra Pčolinského zadržali príslušníci NAKA 11. marca v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40 000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia – kajúcnici.

 „Rešpektujem rozhodnutie NS SR,“ zareagovala obhajkyňa Vladímira Pčolinského Eva Mišíková. Advokátka uvítala, že odvolací súd vypustil, respektíve nezistil dôvod preventívnej väzby, teda, že by mohol obvinený pokračovať v trestnej činnosti. Bližšie sa k rozhodnutiu NS SR vyjadriť zatiaľ nemôže, keďže nemá k dispozícii jeho písomné zdôvodnenie.

V deň rozhodovania o jeho väzobnom stíhaní na ŠTS sa vzdal funkcie riaditeľa SIS. Jeho odstúpenie prijala ako vláda, tak aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

TOTO sa im páčiť nebude! Zoroslav Kollár aj exšéf SIS idú do väzby

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti