eReport.sk
Katastrofa v USA
Ilustračná foto, foto: shutterstock

Tornádo v Petkovciach mohlo mať silu F2

Tornádo v Petkovciach v okrese Vranov nad Topľou mohlo mať rýchlosť okolo 200 kilometrov za hodinu, čo podľa medzinárodnej stupnice sily tornád odpovedá sile F2. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke s tým, že na presnejšie stanovenie sily tornáda je nutný podrobnejší prieskum škôd.

Tornádo sa vo štvrtok (5. 8.) nevyskytlo len na Slovensku, ale aj v juhovýchodnom Poľsku. Tam zaznamenali dve tornáda v mestách Rzeszów a Józefów. „V tento deň sa v karpatskej oblasti vlnil studený front, v rámci ktorého postupovala z Maďarska cez Slovensko do Poľska plytká tlaková níž. Tesne pred jej prechodom cez naše územie vznikli v okolí Slanských vrchov prehánky a s jednou z nich bolo spojené aj tornádo v obci Petkovce,“ opísal meteorológ Miroslav Šinger. Zdôraznil, že v oblasti boli iba prehánky a meteorológovia nezaregistrovali ani jeden blesk. Tento prípad tak dokumentuje možný výskyt tornáda aj bez búrky.

V tomto roku sa na Slovensku vyskytlo tornádo 22. apríla v obci Ploské v okrese Košice-okolie. V Petkovciach však došlo k závažnejšiemu poškodeniu striech domov, vyvráteniu a vylomeniu väčších stromov. Meteorológovia preto tvrdia, že tornádo v Petkovciach bolo silnejšie ako to v Ploskom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tornádo v Petkovciach mohlo mať silu F2

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti