eReport.sk
Foto: tasr

TOP 10 najbohatších ľudí sveta: Polepšili si aj dvaja Slováci

Ako sa to hovorí? Korunka ku korunke, budú kapce? Nemôžeme s istotou povedať, že to bolo motto aj najbohatších ľudí sveta, no zrejme si svoje prvotné investície dobre rozmysleli. A možno len mali z pekla šťastie. Tak či onak, svoje miesto medzi najbohatšími ľuďmi na svete si už nejaký ten piatok držia. Dokonca ani tento rok nesklamali naši „zazobanci”.

Rebríček najbohatších ľudí sveta zostavuje každý rok časopis Forbes. Zaraďuje do neho všetkých, ktorí majú majetok aspoň jednu miliardu dolárov. Nachádza sa v ňom 2 775 ľudí. Oproti minulému roku ich pribudlo 660. Ide o rekordný nárast. Ďalším rekordom je je počet nováčikov, ktorých pribudlo 493. V prepočte to znamená, že každých 17 hodín sa zrodil nový miliardár. Najviac, až 220, ich pribudlo v Číne, ktorá sa drží na druhom mieste v celkovom počte boháčov. Rebríček ovládlo USA, ktoré „vychovalo” až 724 miliardárov. Majetok miliardárov sa dokopy vyšplhal až na 13,1 bilióna dolárov. V roku 2020 to bolo 8 biliónov.

Slovenskí miliardári

Koronakríza zrazila na kolená mnohých. To sa nedá povedať o slovenských boháčoch, ktorí zbohatli aj v čase krízy. Najbohatším Slovákom je zakladateľ realitnej firmy HB Reavis Ivan Chrenko (53). Jeho majetok sa vyšplhal na sumu 1,7 miliardy dolárov a umiestnil sa tak na 1 833. mieste. Medziročne zbohatol o 200 miliónov dolárov. Na 2 378. mieste sa umiestnil najväčší partner Penty Jaroslav Haščák (51) s majetkom 1,2 miliardy.

Aj keď koncom marca Peter Kellner tragicky zahynul a Forbes mŕtvych do rebríčka nezaraďuje, i tak sa stal najbohatším Čechom. Naši západní susedia majú v rebríčku celkovo 10 miliardárov. Medzi nimi je aj Andrej Babiš (66), ktorý pochádza zo Slovenska. Jeho majetok odhadol Forbes na 3 miliardy eur. Bol by tak najbohatším Slovákom, ak by nesídlil v Česku. Medzi Čechov pribudla v rebríčku aj nová tvár – Eduard Kučera, spoluzakladateľ českej firmy pre počítačovú bezpečnosť Avast.

TOP 10 najbohatších ľudí na svete

10. Mukesh Ambani

Zdroj bohatstva: ropa, telekom

Hodnota: 84,5 mld. USD

Krajina: India

Zdroj: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika