eReport.sk
Erik Tomáš
Erik Tomáš. Foto: tasr

Tomáš varuje: Nový bič na ľudí, vláda ide znížiť nové dôchodky! Sme rodina: Vôbec to nie je jednoduché

Sme rodina sa aj naďalej snaží hľadať prostriedky na zvýšenie 13. dôchodkov, v tejto ťažkej dobe to však vôbec nie je jednoduché. Uviedlo to tlačové oddelenie hnutia v reakcii na kritiku opozičného nezaradeného poslanca a podpredsedu mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erika Tomáša.

“Erik Tomáš a ďalší boli v strane Smer-SD, ktorá desať rokov sľubovala 13. dôchodky a nedala im ani cent a dokonca pri schvaľovaní na ne ani cent v štátnej pokladnici nenechala,” pripomenulo hnutie s tým, že pri hlasovaní o návrhu navýšenia 13. dôchodkov z konca augusta minulého roka bol Tomáš a ďalší jeho kolegovia dokonca proti. “To znamená, že oni tým ľuďom nechceli dať ani to, o čo sme to navýšili my,” okomentovalo hnutie.

Sme rodina: Útočia tí, ktorí seniorom “dlhujú”

Podľa koaličnej Sme rodina je preto zarážajúce, že práve tí, ktorí “dlhujú” dôchodcom za desať rokov sľubov niekoľko miliárd eur v súčasnosti útočia na hnutie Sme rodina, ktoré hneď po voľbách v prvom roku dodržalo sľub a 13. dôchodky vyplatilo v najvyššej možnej sume, ktorá bola možná počas tejto hospodárskej krízy.

Tomáš: Vláda sa k šetreniu na dôchodcoch priznáva

Tomáš v stredu upozornil na to, že keďže súčasná vláda nahradila pôvodné, krátko pred voľbami schválené 13. dôchodky sociálnou dávkou, najvyššiu sumu tejto dávky aj tento rok uvidí len zlomok dôchodcov. Skritizoval aj to, že napriek sľubom súvisiacim so zvýšením sa táto dávka nemení a zostáva vo výške od 50 do 300 eur, čo sa ani len nepribližuje k priemernému dôchodku a je dokonca pod úrovňou minimálnej penzie.

Tomáš však už včera varoval aj pred dôchodkovou reformou ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Upozornil, že že vláda chce ľuďom znížiť aj budúce penzie, teda dôchodky nových dôchodcov. Pripomína tiež, že vláda sa k takémuto šetreniu sama priznáva.

“Vláda ide výrazne znížiť budúce penzie. Dôchodková reforma z dielne ministra Krajniaka totiž upravuje vzorec výpočtu nových dôchodkov tak, že ich znižuje. Napríklad ak by reforma začala platiť už v tomto roku, tak ľudia zarábajúci priemernú mzdu by dostali dôchodok nižší o 32 eur mesačne. V prípade ľudí, ktorí odídu do dôchodku až v roku 2023, kedy majú zmeny nadobudnúť účinnosť, to môže byť ešte viac. Vláda sa dokonca k šetreniu na úkor budúcich dôchodcov sama priznáva v dôvodovej správe k zákonu, v ktorej sa píše, že zmena je “v záujme zabezpečenia dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému”. Teda vláda vyrobí iným opatrením v dôchodkovom systéme dieru a potom ju ide plátať tým, že zníži ľuďom dôchodky. Áno, čítate dobre!,” napísal na sociálnej sieti Tomáš ešte v utorok.

Zdroj: fb/eriktomasSR

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport