eReport.sk
Pohreb Alexeja Navaľného, foto:tasr/ap

Dav bučal na Putina a Kremeľ, to sa Scholzovi pozdáva: Oceňujem odvážnych Rusov!


To sa Scholzovi pozdáva? Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok ocenil tisíce Rusov, ktorí si prišli uctiť v Moskve zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného napriek obavám zo zatknutia a z masívnej prítomnosti policajtov.

Scholzovi sa to pozdáva

„Alexej Navaľnyj zaplatil za svoj boj za demokraciu a slobodu vlastným životom,“ napísal Scholz na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. „Po jeho smrti pokračujú v jeho odkaze odvážni Rusi: mnohí z nich boli dnes na pohrebe a podstúpili obrovské riziko – za slobodu,“ dodal kancelár.

Borrell sa obrátil na Navaľného rodinu

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell vyjadril v piatok, v deň pohrebu Navaľného, sústrasť jeho rodine a priateľom. Borrell uviedol, že úctu mu vzdali aj veľvyslanec EÚ v Rusku a ďalší diplomati Únie. „Navaľného presvedčenie nezmizne – myšlienky nemožno umučiť, otráviť ani zabiť,“ vyhlásil a dodal: „Navaľnyj je stále inšpiráciou pre mnohých ľudí v Rusku a mimo neho.“

Keď rakvu s telom Navaľného priviezli do moskovského chrámu na obrad, v okolí už boli zhromaždené tisíce ľudí, ktorí sa tam schádzali od skorého rána. Zástup mal dĺžku najmenej dva kilometre. Keď rakvu vynášali z pohrebného auta, dav zosnulému tlieskal. Skandovanie „Navaľnyj!“, „Alexej!“ alebo „Ďakujeme!“ sprevádzalo aj vnášanie rakvy do chrámu, ktorý je zasvätený ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ, kde sa konali pohrebné obrady.

Bučanie na Putina a Kremeľ

Po skončení obradu sa dav ľudí spred chrámu vybral na Borisovský cintorín. Ich sprievod sa tiahol niekoľko kilometrov a zmenil sa aj na protest proti ruskému vedeniu. Dav skandoval politické heslá, obviňoval ruského prezidenta Vladimira Putina zo zabitia Navaľného a žiadal prepustenie politických väzňov v Rusku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala v stredu obyvateľov svojej krajiny, aby skoncovali s úzkymi väzbami na Rusko
  2. Putin Zelenskyj
  3. Ruský opozičný líder Alexej Navalnyj reční počas protestného zhromaždenia.

Na cintoríne, kde bola prítomná tiež polícia, vládla napätá atmosféra. Dav v jeho blízkosti kričal heslá: „Nie vojne!“, „Preč s mocou vrahov!“ a „Neodpustíme!“. Ľudia kričali aj: „Putin je vrah!“, keďže mnohí Navaľného priaznivci obviňujú prezidenta Putina zo smrti jeho najvýznamnejšieho kritika. V rôznych mestách Ruska ľudia v piatok prinášali kvety, sviečky a fotografie Navaľného k pamätníkom obetiam politických represií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dav bučal na Putina a Kremeľ, to sa Scholzovi pozdáva: Oceňujem odvážnych Rusov!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne