Prekvapivé zistenie od susedov. Česká nezisková organizácia Podané ruce skúmala množstvo protilátok u ľudí s očkovaním alebo prekonanou chorôb COVID-19. Až 14 % testovaných starších ako 65 rokov malo už po štyroch mesiacoch slabé protilátky. Časť ľudí by sa podľa nich mala preočkovať.
Zatiaľ čo niektoré európske krajiny už načrtli jesenný harmonogram pre preočkovanie ľudí treťou dávkou, Česko jasný plán nemá. Podľa brnianskej neziskovky Podané ruce by sa mala vláda preventívne zamerať na najzraniteľnejšie skupiny a preočkovať ich treťou dávkou. Vyplýva to z ich štúdie, pri ktorej na brnenskom výstavisku otestovali na protilátky u 250-tich ľudí, ktorí dostali vakcínu od spoločností Pfizer alebo Moderna. Píše český portál sezamspravy.cz. U 14 % ľudí starších ako 65 rokov testy nepreukázali dostatočnú hladinu protilátok.
Treba znova preočkovať seniorov?
„Nie je na čo čakať. Otvoríme diskusiu o preočkovanie a to na konci leta, nie v zime. Je to asi najrýchlejší a najlacnejšie preventívne opatrenia,“ uviedol šéf neziskovky Jindřich Vobořil. Testy tiež ukázali, že po očkovaní si potrebné protilátky proti takzvanému spike proteínu vytvorila väčšina ľudí, konkrétne 93 %. Bez potrebnej protilátkovej odpovedi bolo 7 % z tých, čo sa do výskumu zapojili.
Spoločnosť na prelome apríla a mája otestovala 253 ľudí, ktorí mali od 14 dní do piatich mesiacov po druhej dávke. Zo vzoriek kapilárnej krvi u dobrovoľníkov zisťovala protilátky po očkovaní. Pre odolnosť proti nákaze je podľa tvorcov treba 30 až 40 % protilátok.
„Od juhokórejského výrobcu sme zakúpili testy na takzvané vírus neutralizačné protilátky, teda protilátky zamerané na imunitnú odpoveď po očkovaní. Ako prevádzkovatelia sociálnych služieb vnímame potrebu na nič nečakať a radšej konať preventívne. Preočkovanie chceme ponúknuť aj širokej verejnosti,“ povedal Vobořil.
Zamerajú sa na seniorov
Doterajšie štúdie majú aj niektoré slabiny. Zapojila sa do nej zatiaľ len menšie skupina ľudí. Autori tak chcú v získavaní relevantných dát pokračovať. „Na čo sa teraz budeme zameriavať, je detailný priebežné sledovanie vývoja hladiny protilátok najmä u seniorov, teda najzraniteľnejšie skupiny. Výsledky budeme priebežne zverejňovať,“ uviedol hlavný lekár neziskovky Jiří Dolák.
Štúdia sa tiež zatiaľ nezaoberala takzvanou bunkovou imunitou. Jej overenie u jedinca je oveľa nákladnejšie a stojí desiatky tisíc korún. Neziskovka chce v ďalšej fáze testovať tiež tento typ imunity. „Je to iná časť imunity, ktorá sa podieľa na ochrane proti infekcii a u Covidu-19 hrá významnú úlohu,“ dodal Dolák.
Druhú časť štúdie už neziskovka v týchto dňoch rozbieha. „Postupne priberieme 250 až 300 ďalších ľudí. Z nich vyselektujú skupinu tridsiatich až päťdesiatich ľudí, u ktorých protilátky klesajú. Budeme sledovať aj ich bunkovú imunitu a ďalšie hladiny protilátok,“ poznamenal Vobořil. Predbežné výsledky majú byť hotové v auguste.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
To nemyslia vážne!!! Seniorom sa vraj nevytvoria protilátky ani po očkovaní a treba ich znova vakcinovať